Kemenche nedir?

| 24 Mart 2009

Kemenche; Bağımsız, kollektif bir ”yerel medya” projesidir.

Kemenche; Doğu Karadeniz’de susturulmaya çalışılanların sesi, gözleri bağlananların gözü, kulakları tıkananların kulağı olma amacıyla kurulmuştur.

Kemenche; tarafsız değil, taraflı bir haber, yorum ve tartışma platformudur.  Sermayeye karşı emekten, cehalete karşı bilimden, zulme karşı insan haklarından yanadır.

Kemenche; hem mevcut sınırları savunmaya çalışanlara, hem de yeni sınırlar peşinde koşanlara karşı, sınırsız bir dünyadan yanadır.

Kemenche; Doğu Karadeniz’de yükseltilen lümpenliğe karşı, sınıf bilincini geliştirmeyi amaç edinir.

Kemenche; temel sorun olarak gördüğü sınıf bilinci inşasını ortak payda olarak kabul eden her çevreye açıktır.

Kemenche; başka “merkezci” akımlara inat, Doğu Karadeniz’i dünyanın merkezi olarak kabul eder.

Kemenche; dünya üzerinde kemençe ya da tulum sesi duyulan her yeri kapsama alanı olarak kabul eder.

Kemenche; hemşehricidir, ama ırkçılığı, kabileciliği, mikro-makro milliyetçiliği benimsemez.

Kemenche; çevrecidir. Doğayı kültürünün bir parçası olarak kabul eder ve ona saygı duyar.

Kemenche; aynı zamanda bir kültür – sanat üreticisi ve destekleyicisidir.

Kemenche; iddialıdır, inatçıdır.

Kemenche Karadeniz’dir!!!

Facebook Twitter Email


Yorumlar (16)

 

 1. Aclan Genç diyor ki:

  Kemençe horon çok ilgi duyduğum bir alan.Bu nedenle sitenizi gezdim. Ama Türkçe kelimelere alışığız .Kemenche yazılışı bana göre doğru değil..

  KEMENCHE : (Burası bir “kemençe” sitesi değil, o kısmını sanırım yanlış anlamışsınız. Kemençe ile ilgili aradığınız doğru adres ; http://www.kemence.com olabilir.)

  Kemenche; mevcut sınırları savunanlara ya da yeni sınırlar isteyenlere karşı, sınırsız bir dünyadan yanadır.
  başka “merkezci” akımlara inat, Doğu Karadeniz’i dünyanın merkezi olarak kabul eder. Sınır istemiyorsunuz ama ,karadenizi inatla merkez kabul ediyorsunuz. Bana çelişkili gibi geldi.

  KEMENCHE : (Bir yeri -başka merkezlere inat- “karşı merkez” ya da “anti-merkez” olarak kabul etmekle, sınırlara karşı olmak arasında nasıl bir çelişki buldunuz pek anlayamadık. Siz rahatsız ettiğimiz için üzgünüz, ama, evet dünya’nın merkezi Doğu Karadeniz’dir, ya da şöyle diyelim; dünyanın bir merkezi varsa, orası Doğu Karadeniz’dir bizim için.)

 2. Halil diyor ki:

  Hani derler ya: ”LAZ AKLI” işte KEMENCHE ‘de böyle birşey… Kimden yana olduğunuz belli bizdensiniz….
  Özgür Karadenizden yana Özgür dünyadan yana…

  HEY ÖZGÜRLÜK….

 3. afşin diyor ki:

  Gece olmuş, sis var bir yerden evet Doğu’dan Karadeniz’den sesler yükseliyor. “Biz de varızzz! Buradayızzz, Buraların çocuğuyuz!” ve başka yerlerden de sesler yükselmeye başlıyor. sesler artıyor, insandan yana olan ve sınırları aşmak isteyenler sesleri takip edip bir araya gelmeye çalışıyorlar. İyi ki sesinizi duyduk…

 4. elbistan1917 diyor ki:

  karadeniz sizinle daha güzel

 5. Mevlüt GÜRKAN diyor ki:

  Evet,
  Kemenche Karadeniz’dir!!!
  Açılış manifestonuzdaki tüm ilkelerinize gönülden katıldığımızı belirtir,D.Karadeniz için her şeyin iyi olacağı günlerin geleceğini de biliriz.
  Artvin,Rize ve Trabzon da şu anda projelendirilmiş bir kısmı inşa aşamasında bir kısmı ihale aşamasında ve bir kısmı da bölgemizdeki cevre hareketlerinin mücadelesi neticesi durdurulmuş yaklaşık 370 civarında Hidroelektrik Santral projesi bulunmaktadır.Yıllar önce Fırtına vadisinde yapımı düşünülen HES ler,yerel cevre örgütlerinin yoğun mücadelesi neticesi durdurulmuş ve Fırtına katliamdan kurtulmuştur.
  Ancak sermaye hedef belirlemiş bir kere.kolay kolay pastayı bırakmaya niyetli değil.Bu nedenle bu kez kesin ve son bir saldırı daha planlamış ve de tüm Doğu Karadenizi hedefine almıştır.Bu saldırıda,zaman zaman spor kulüplerini,yörenin sosyal ve ekonomik yapısını dikkate alarak kendisine müttefiklerde bulmuştur.Bunun neticesi,birkaç yerde yok edici projeler uygulama alanı bulmuş ve katliamların boyutu gözler önüne serilmiştir.
  Bizler,Fındıklı Derelerini Koruma Platformu olarak Fındıklı daki Çağlayan ve Arılı Dereleri üzerinde yapılmasına çalışılan 19 adet HES lere karşı 2007 yılı başından itibaren her alanda mücadele ederek şu ana kadar mevzilerimizi güçlendirdiğimiz kanısındayız.Bu arada bizim yerel mücadelemizin tüm Doğu Karadeniz hatta Türkiye deki cevre hareketleri ile daha güçlü ve anlamlı olacağı düşüncesini hayata geçirerek DERELERİN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU oluşumunu ortaya çıkardık.
  Son yıllarda artan şekilde bölgemizi etkisine alan yozlaşmanın yok edilmesi demokrasiden,halktan ve barıştan yana güçlerin dayanışması ile kırılacağının bilincinde mücadelenizde başarılar dileriz.

  Selamlarımla.

  Mevlut Gürkan

  Fındıklı Derelerini Koruma Platformu
  http://www.findiklidereleri.com
  http://www.derelerinkardesligi.com

 6. Cumhur Gazioğlu diyor ki:

  Bu site için emeği geçenlere bir çift sözüm olacak; beyninize ve elinize sağlık!…

 7. Sevgili Cumhur Gazioğlu abimiz. Yüzakımız, hemşehrimiz…
  Sizi burda görmek bizim için onurdur. Sizi de çalışmalarınızla kemenche.com’da görmek bizi çok sevindirir.

 8. Kenan Genc diyor ki:

  Arkadaslar emegi gecen herkese tesekkuler,KEMENCHE NiN sesi almanyada duyuluyor, Selamlar.

 9. umut paşaoğlu diyor ki:

  Viva sosyalizmo! Başka söze ne hacet…

 10. Karadenizde bir emek sesi , bir halkdan yana ,barışdan yana bir ses duymak helede bir kemenCHE sesi duymak bizi sevindirdi.
  ama eksik olan bir şeyler var karadenizden o
  kadar çok ki katledilen devrimci yoldaşlarımız bunları bir bir bulup araştırmak görevimiz sanırım.Karadenizin suyunu içip, hamsisini yiyen öylesine hırçın çocuklarımız varki işte

  *SAİT ULUSOY -29 Ocak 1978 -İGD üyesi- İstanbul Anadolu Spor Akademisi öğrencisi Gençler Türkiye Boks şampiyonu faşistlerce İst.Aksarayda katledildi . (Trabzon )
  *ERDOĞAN AKSU-8 Temmuz 1978- İGD üyesi Ticaret Lisesi Akşam Bölümü öğrencisi politika gazetesi samsun sorumlusu Disk 7. Bölge Çalışanı, sırtından kurşunlanarak katledildi.
  *CUMA HALPUTOĞLU- 6 Kasım 1978-30 Ekim 1978 tarihinde Faşistlerce bıçaklanarak yaralanan İGD Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu üyesi 6 Kasım 1978 günü KAYBETTİK
  *CEMİL KURNAZ-11.Nisan 1980-İGD üyesi Eğitim enstitüsü matematik bölümü öğrencisi 24 yaşında Trabzonda kurşunlanarak katledildi.
  *AHMET TİRYAKİ-22 Nisan 1980- Genelder-Doğu Karadeniz Kültür ve day.Der. ve İGD üyesi İstanbul Fatihte kardeşleriyle birlikte kaldıkları eve faşistler zorla girerek kurşunladılar. Ahmet Tiryaki yaşamını yitirdi.25 nisan 1980 tarihinde Sürmenede toprağa verildi.
  ***KADİR BOZ-5 Ağustos 1980-İGD üyesi 19 yaşında Trabzonda Başından vurularak katledildi

  selamlar

 11. Hakan Urcu diyor ki:

  demokrasi , ilericilik ve tüm insanlık taraftarları adına başarılı çalışmalar.

 12. xasani diyor ki:

  adnan genç’in yorumunu okurken , nasrettin hoca’ya sorulan “dünyanın merkezi neresidir” sorusu ve hocanın cevabı aklıma geldi elbet.muhtemelen aynı cevabı vermekte bir sakınca olmayacaktır ; evet dünyanın merkezi doğu karadenizdir ve bundan şüphe duyanlar şimdiden ölçmeye başlayabilir !
  kemenche’nin che’sini , politik bir tercih olarak okumaya çalışmak da elbette aynı yorumda sözü edilen türkçe hassasiyetine bir cevap olabilir.zira türkçe bir sesi ecnebi bir dilde telafuz etmeye çalışmak gibi bir sakillikten ziyade , malum güzel insana atıfta bulunulmaya çalışıldığının sanırım biraz daha açık ifade edilmesi gerekiyormuş.

 13. horizon-08 diyor ki:

  sevgili dostlar kemenche ile bi anımı paylaşmak isterim :) emin im ki beğeneceksinizdir :)

  KARADENİZ TEKNİK ÜNİ. (T.İ.T.İ.A MALİYE ) öğrencilik yıllarımda (2010 mezunuyum ) sevdalısı olduğumuz trabzonsppor umuzun maçlarına gittik 4 yıl boyunca ve farklı ideolojiden farklı kulturden farklı farklı dostlar edindik trabzonlu dostlarımız çoğunlukta oldu normal olarak ve facebook da kemenche endustriyel futbola hayır yazılı ernestonun resmini profil resmi yapmıştım TRABZON lu ve iyi bi ülkücü dostum :
  GARDAŞ IM TRABZONSPOR UN NE ALAKASI VAR ULA CHE İLE ME İLE DEYİNCE DEDİM Kİ KAZIM DA İYİ Bİ KOMİNİSTİ O AYRI GARDAŞ IM O BİZDEN DEMİŞTİ HEM ULA İLLA DA KOMİNİZT RESMİ KOYACAKSAN ULA BİZİM TÜRK KOMİNİSTLERİMİZDEN KOYSANA ULA BİZUM DA DENİZ GEZMİŞUMUZ VAR MAHİR ÇAYAN UMUZ VAR KOYACAKSAN İLLADA KOMİNUST RESMMİ BİZDEN OLSUN DA OLA :) )
  trabzon lu dostlara slm olsun özunde iyi insanlar ama trabzonspor ve milliyetçilik konularını konuşmaya tartışmaya gel(e)miyolar nedense :)

 14. admin diyor ki:

  faceBOK ortamında açılan sayfalarla hiç bir alakamız yoktur.

  özellikle de bir BEŞİKTAŞ taraftarı tarafından, ismimizi kullanarak “güya Trabzonspor” adına kurulan “KEMENCHE taraftar grubu” isimli SAHTE oluşumla da hiçbir alakamız yoktur. TRABZONSPOR ile ilgili tek adresimiz; http://www.TRABZONsPORT.COM web sitesidir.

 15. Kemence Üstadı diyor ki:

  Ya bırakın hocam siyaseti çalın kemençe, oh oh oh…

 16. yılmaz kadıoğlu diyor ki:

  merhaba
  bu ses güzel bir ses tıpkı amca oğlu faruk kadıoğlunun tayadlıalara linç saldırısı sonu cu dedği gibi “ula memleketi ipi salınmışlara bırakamamak lazım” bence de

  selamlar

Yorum Yapın