Yangın Raporları Açıklanıyor

| 28 Mayıs 2009

bursaBursa Şevket Yılmaz Hastanesi’nde çıkan yangın sonucu 8 kişinin ölmesinin ardından birçok kurum basın açıklması yaparak suçlunun sağlıktaki piyasacı anlayış ve taşeron sistemi olduğunu belirtti. Ayrıca Bursa TMMOB İl Koordinasyon Kururlu da yangınla ilgili aynı gün yaptığı inceleme ile ilgili bir teknik rapor hazırladı. Ayrıntılı teknik raporun ise önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti. Teknik rapor için tıklayınız
Olayla ilgili TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da bir rapor yayınladı. MMO’nun raporu için tıklayınız

İşte AKP’nin sağlıkta dönüşüm projesi: ölümlerden ölüm beğen
Limter-İş konu ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, taşeron sistemine derhal son verilmesi gerektiğini söyledi. Limter – İş’in açıklamasında azami kar yüzünden emekçilerin payına ölümlerin en rezilinin düştüğüne dikkat çekildi ve emekçilerin tersanelerde, Davutpaşa da, tekstil atölyelerinde olduğu gibi hastanelerde de yanarak katledildiği vurgulandı.

Sağlık Bakanı istifa etmelidir
ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu da konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Kozanoğlu ÖDP olarak Sağlık Bakanı’ndan, hastanelerimizin depreme, yangına dayanıklı mı, techizatı yeterli mi, kamu hastanelerine kalite belgesinin hangi standartlar üzerinden ve hangi firmalar tarafından verildiği, sağlık kuruluşlarında iş güvenliği tedbirleri alındı mı sorularının cevaplarını beklediklerini söyledi. Kozanoğlu, Sağlık Bakanı’nı da istifaya çağırdı.

Taşeronlaştırma ve özelleştirme son bulmalıdır
Eskişehir Halkevi Şube Başkanı Refik Günel de bir basın açıklaması yaparak Bursa’da yaşanan sağlık katliamının tüm idari ve siyasi sorumlularını istifaya çağırdı. Taşeronlaştırma ve özelleştirmelerin son bulması gerektiğini söyleyen Günel “en temel hak olan sağlık parasız olmalıdır” dedi.

Piyasacı anlayış terkedilmelidir
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı bir basın metni kaleme aldı. Hastanelerin piyasacı anlayışa terkedilmemesi gerektiğini vurgulayan Soğancı, ülkede son dönemde hastanelerde yaşanan enfeksiyon ve kazaya bağlı ölümlere de dikkat çekti.

Ne akıllı hastane, ne karlı işletme
Bugün saat 12:15 de Uludağ Üniversitesi klinik girişi önünde Şevket Yılmaz Hastanesi’nde taşeronlaştırma nedeniyle yaşanan ihmallerden kaynaklı trajediyi protesto etmek amaçlı DİSK Dev Sağlık-İş Sendikası bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına DİSK Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci, SES İş Yeri Temsilcisi İsmet Gemici ve hasta yakınlarıda destek verdi. Basın açıklamasını Dev Sağlık İş sendikası adına Bursa Temsilcisi Derya Öztürk okudu. Açıklamada taşeron sistemine derhal son verilmesi gerektiği belirtilirken kamusal toplumcu sağlık sistemi isteği vurgulandı.

Kaynak: Sendika.Org

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın