Karadeniz’de 1 Mayıs çağrısı

| 30 Nisan 2009

1_mayis_cagrisi2TÜRK İŞ Trabzon Temsilcisi Ahmet Kılıç, düzenlediği basın toplantısında emekçileri 1 Mayıs’a davet etti. TEDAŞ önünde başlayıp Atatürk Alanı’na kadar yürüneceğini belirten Kılıç, bayramın saat 16.00’ya kadar kutlanacağını kaydetti.

Bu yıl ilk kez kamu çalışanlarına tatil edilen 1 Mayıs için Tertip komitesi; işçilere, memurlara, yoksullara, kadın ve gençlere çağrıda bulunarak herkesi emek, barış ve özgürlük için 1 Mayıs’a çağırdı. Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi Ahmet Kılıç, kaderciliğin ötesine geçmek isteyenlere çağrıda bulunduklarını belirterek; “Kriz fırsatçılığı yapıp, emekçileri yüreğinden vuranlara karşı, birleşmeyi seçenler, herkesin eşit olmaya, herkesin özgür olmaya, herkesin mutluluğun peşinden koşmaya hakkı olduğunu yürekten hisseden cesur insanları 1 Mayıs İşçi Bayramı’na davet ediyoruz” dedi.
1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında tertip komitesi adına konuşma yapan Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi Ahmet Kılıç, artık acı çekmek istemeyenlere seslenip tüm çalışanları 1 Mayıs’a davet etti. Kılıç: “Toprağını ekmek, kazandığı ile geçinmek, gelecek kaygısı duymadan ülkesi için alın teri dökmek, çocuklarını okutmak, onları sağlıklı büyütmek, ülkesi için çalışmak isteyenler, iş isteyenler, aş isteyenler, fabrikası çalışsın isteyenler, birlik ve beraberlik içinde yaşamak isteyenler, barışı yaşam ilkesi haline getirenler, eşit, özgürlükçü, adaletli ve gelirin hakça bölüşüldüğü demokratik bir Türkiye isteyenler. Emek, barış ve özgürlük için 1 Mayıs’ta buluşalım” diye konuştu.

TEPKİMİZİ GÖSTERELİM
Küresel sermayenin kıskacındaki ülkemizin, her gün daha fazla işsizlik, yoksulluk ve güvensizliğe sürüklendiğini iddia eden Kılıç; “Ülke kaynakları, yağma ve talan politikalarıyla uluslararası sermayeye açılıyor. Özelleştirme politikalarıyla fabrikalar kapatılıyor ya da sermayeye peşkeş çekiliyor. Devleti küçültme adı altında başta eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik olmak üzere kamu hizmetleri tavsiye ediliyor. Çalışanların kıdem tazminatı ve iş güvencesi hakkımız elimizden alınmaya çalışılıyor” kelimelerini kullandı.

TARIM KAN AĞLIYOR
Giderek artan borçlarla tarımın can çekiştiğini ve esnafın kan ağladığını dile getiren Kılıç; “Emekliler çile çekiyor, üreticiler geriletiyor, sosyal haklarımıza yönelik saldırılar devam ediyor. Daha fazla sömürmek için örgütsüz ve güvencesiz bir çalışma yaşantısı isteniyor. Ülkemizde en büyük sorun işsizlik haline geliyor” ifadelerini kullandı.
Bu yıl 1 Mayıs’ın tatil edilmesinden dolayı katılımın daha fazla olmasını beklediklerini kaydeden Kılıç, “Geçmişte tatil olmamasına rağmen 1 Mayıs kutlanıyordu. Bu yıl tatil olmasından ötürü katılım çok daha fazla olacaktır diye düşünüyor, tüm emekçileri ve Trabzon halkını 1 Mayıs kutlamalarına davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Kılıç, ayrıca 1 Mayıs günü saat 13:00’da TEDAŞ önünde toplanarak Atatürk Alanı’na kadar yürüyeceklerini ardından saat 16’ya kadar işçi bayramının kutlanacağını sözlerine ekledi.
1 Mayıs etkinliklerine bu yıl katılacak olan kurumlar şunlar; “Türk İş İl Temsilciliği, 1 ve 2 Nolu Yol İş, Tes-İş, Belediye İş, Tek Gıda İş, Orman İş, Sağlık İş, Haber İş, Genel Maden İş Sendikası, İşçi Emeklileri Cemiyeti, DİSK, Emeli Sen, Birleşmiş Kamu İş, Eğitim İş, BASİSEN, TMMOB, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, CHP, DSP, İP, SHP, EMEP, SDP, Bağımsız Öğrenciler Hayde Grubu, ÖDP, İHD, Halkevleri, KTÜ Öğrenci Kollektifi, Trabzon Öğrenci Dayanışması, Özgürlükçü Sosyalistler, Liseli Genç Umut ve KESK katılacak.

1 Mayıs Karadeniz bölgesinde Trabzon’dan başka Hopa, Samsun, Ordu, Giresun ve Artvin’de de alanlarda kutlanacak.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın