Artvin’de Su Zammı Protestosu

| 28 Mayıs 2009

suartArtvin Belediyesinin, seçimlerin hemen ardından %25 gibi yüksek oranda suya zam yapmasıyla suyun metreküp fiyatı 2 TL den 2,5 TL ye çıkarıldı. Türkiye ortalamasının çok üstünde olan bu fiyatla doğal zenginliklerin, ormanların, su kaynaklarının, yeşilin merkezi Artvin, Türkiye’de suyun en pahalı satıldığı kent ünvanını kazandı.

Gerek su zammını, gerekse zama tepki gösterenlere Belediye Başkanının hakaret etmesini protesto etmek ve Artvin halkının görüşlerinin alınmasına yönelik olarak Özgürlük ve Dayanışma Partisi  Merkez İlçe Başkanı Yüksel Keleş tarafından basın açıklaması yapıldı, ardından şehir meydanında masa kurularak halk oylamasına başlandı. Halk oylaması 3 gün sürecek olup sandık anahtarları basın mensuplarına teslim edildi ve sandığın süre sonunda halkın önünde açılacağı ifade edildi.
.
Sözkonusu basın açıklaması metni şu şekilde:
.
“Sayın basın emekçileri, değerli Artvin halkı; 6 Mayıs 2009 tarihinde 33 sayılı kararla Artvin Belediye Meclisi,suyumuza %25 oranında zam yaparak suyun metreküpünü 2 TL’den 2,5 TL’ye çıkarmıştır.

Türkiye’deki belediyelerin su fiatları incelendiğinde Mersin’in 2,5 TL’lik fiatından sonra Artvin 2 TL’lik fiatla 2. sırada yer alırken yapılan bu zamla 1. sıraya yükselmemiz kabul edilebilir bir uygulama değildir. Doğal kaynakların, ormanların, yeşilin merkezi olan ilimizde ülkedeki en ucuz suyu içmemiz gerekirken, en pahalı suyu içmemiz belediyelere ticari bakış açısının ve yerel hizmetlerin piyasalaştırılması politikalarının bir sonucudur.

2560 sayılı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri hakkındaki kanunun 23. maddesine göre,belediyelerde suyun maliyetine %10 dolayında bir kar eklenerek elde edilen fiatla suyun tüketiciye ulaştırılması gerekmektedir.Ülke genelinde suyun ortalama maliyeti 150 kuruş civarında iken fahiş bir fiat olan 2 Tl’nin fahiş bir zamla 2,5 TL’ye çıkarılmasıyla, Artvin Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri Artvin halkının suyunu küresel ısınmadan önce ısıtmıştır.

Belediye yetkilileri işçilere yapılan ücret artışı nedeniyle bütçede oluşan açığın kapatılması amacıyla suya zam yapıldığı şeklinde açıklama yapmışlardır. Oysa yerel yönetimlerde sudan elde edilen gelirlerin daha sağlıklı su temin edilmesi amacıyla kullanılması,yani su gelirleriyle su şebekelerinin ve su kaynaklarının ıslah edilmesi,halka daha temiz ve sağlıklı suyun ulaştırılması gerkmektedir. Demek ki Artvin Belediyesi su zammını,suyun iyileştirilmesi amacıyla değil belediyeye kaynak sağlamak ve israfları kapatmak amacıyla yapmıştır.

Yaşadığımız en vahim olaylardan biri de Artvin’de yaşayan bazı insanların,yapılan haksız zamlara karşı tepkilerini ifade etmek istediklerinde Başkan Emin Özgün’ün hakaretleriyle karşılaşmalarıdır.Halkın oylarıyla seçilenlerin halkın kararlarının uygulayıcıları olmaları gerekirken bu tür çirkin tavırlara girmelerini; su, çevre, ulaşım, sağlık gibi kamusal hizmetlerin para kazanma alanları olarak görülüp piyasalaştırılmasını Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak şiddetle kınıyoruz.

Söz, yetki, karar, iktidar Artvin halkına anlayışıyla halkımızın yapılan zamlara onay verip vermediğini tespit etmek amacıyla 3 gün süretle Otopark önünde halk oylaması yapılacaktır. Cuma akşamı saat 17.00 de sandık halkın önünde açılarak sonuç açıklanacaktır. Artvin halkının oylamaya gereken ilgiyi göstereceği umuduyla,oylamadan alınan sonuca göre gerekenlerin yapılacağını ilan ediyoruz.

Kamusal hizmetlerin özelleştirilmesine,belediyelerin şirket gibi yönetilmesine,kamusal alanlara kar alanları mantığıyla bakılmasına,halkın müşteri gibi görülmesine karşı; katılımcı,halktan yana,toplumun kendi kendini yöneteceği, kamu hizmetlerinden herkesin eşit yararlanacağı, yurttaşın pazardaki müşteri değil eşit hakları olan insan muamelesi gördüğü,halkın karar süreçlerinde söz sahibi ve uygulamalarda denetçi olduğu partimizin yerel yönetim anlayışı doğrultusunda Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak yanlış kararların her zaman karşısında olduğumuzu ve halkla birlikte Artvin Belediyesinin uygulamalarının takipçisi olacağımızı bugün burada bir kez daha ilan ediyoruz.

SÖZ, YETKİ, KARAR ARTVİN HALKINA !.. -ÖDP ARTVİN MERKEZ İLÇE ÖRGÜTÜ- “

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. Artvinli Celil diyor ki:

    Ayıptır günahtır, Artvin gibi her bir yanından su kaynayan bir yerde insanları suya muhtaç etmek nasıl bir anlayıştır. Sözümona “solcu” “sosyal demokrat” başkanın icraatını kınıyorum.

Yorum Yapın