Alın Size Sağlıkta Dönüşüm!

| 26 Mayıs 2009

tedavi_icin_gittiler__yanginda_can_verdiler_20090526_114605Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde çıkan yangın, sağlıkta dönüşüm projesinin geldiğini çürümeyi otaya koydu. “Yaşatmak için” kurulan sağlık merkezi, 8 hastaya mezar oldu. Tepkili sağlık meslek örgütleri, olaydan AKP’nin sağlık politikalarını sorumlu tuttu.

AKP’nin ‘modern’ hastanesiydi

Bursa’da Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nin zemin katındaki Radyoloji Servisi’nin kayıt bölümünde dün akşam yangın meydana geldi. Yangın, taşeron şirkete devredilmiş bir bölümde yaşandı. Yangının çıkış sebebinin, taşeron şirket tarafından kablolara yönelik gerekli güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmemesi olduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından “modern ve akıllı” olarak övülen hastanede, yangın tüplerinin boş olduğu, jeneratörlerin çalışmadığı ve bu nedenle cihazların devreye girmediği için yoğun bakım hastalarının yaşamını yitirdiği belirtildi.

Yangın bir süre sonra söndürüldü. Ancak duman hastanenin havalandırma bölümünden özellikle yoğun bakım ve yeni-doğan ünitelerine yayıldı. Olay sırasında büyük panik yaşandı.

Bu hastanede ilk değil

Hastane, yoğun bakım ünitesindeki 22 hastayı ve yeni-doğan ünitesindeki 17 çocuk ve anneyi yataklarıyla beraber hastane bahçesine çıkardı. Yangın sonunda çoğunluğu yoğun bakım hastası olan 3′ü kadın 8 hasta hayatını kaybetti. 17′si çocuk 44 hasta, çeşitli hastanelere sevk edildi.

Dört yıl önce de aynı hastanede yangın çıkmış ancak ölen olmamıştı. 28 Nisan’da hastanede geniş kapsamlı bir yangın tatbikatı yapılmıştı. Aynı hastanede yaklaşık 7 ay önce dört bebek ölümü yaşanmıştı.

Yangın ile birlikte yaşanan facia, AKP hükümetin sağlıkta dönüşüm programının yarattığı çürümeyi gündeme getirdi. Hükümet, sağlık hizmetlerini adım adım taşeronlara açtı. Yürütülen talan politikasının sonuçlarının ağır olacağı sağlık meslek örgütleri tarafından sık sık dile getirilmişti.

Sağlıkçılar, hükümeti sorumlu tuttu

Dün geceden bu yana hastanede görevde olan Bursa Tabip Odası Başkanı Bülent Aslanhan, yangının hükümetin sağlık politikaların çerçevesinde değerlendirmesi gerektiğini belirtti. “Sağlık hizmetlerini piyasaya açarsanız olacağı buydu” dedi. SES Şube Başkanı Candan Coşkun da “Yangın ve sonuçları, sağlıkta dönüşüm projesi üzerinde bir kez durulması gerektiğini gösterdi” dedi.

Hükümet cephesinden açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise “soruşturma sürüyor” demekle yetindi.

Taşeron ihaleleri iptal edilsin

Yangın faciasının ardından bir açıklama yapan DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası da, “Tedavi olmak için gelinen hastanede hastalıklarından bağımsız sebeplerle insanların yaşamını yitirmesi kabul edilebilir bir durum değildir” dedi. Açıklamada “Elim olayın verdiği derslerinde göz önünde bulundurularak öncelikle yangının gerçekleştiği hastanedeki tüm taşeron ihalelerin iptal edilmesini, hastanenin bir bütün olarak, toplumsal yararlılık ve iş güvenliği kuralları gözetilerek yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Sağlık sistemimize bir virüs olarak sokulan taşeronlaştırma uygulamalarının sağlık kurumlarımız başta olmak üzere tüm hizmet alanlarında yasaklanması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.” denildi.

Kaynak: Atılım

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. Selim GÜNAYDIN diyor ki:

    Bu bir sınıf sorunudur. Hiçbir zenginin bu şekilde öldüğünü duyamaz göremezsiniz. Bu tarz bir ölüm yoksullara uygundur. Elbet yoksulların da günü gelecek!!!

Yorum Yapın