Türkülerimizi Susturamadılar!

| 26 Mayıs 2009

samsunGrup Yorum 22 Mayıs 2009 Cuma günü ilk konserini Rize’nin Pazar ilçesinde gerçekleştirdi. Çevre il ve ilçelerden de yoğun bir ilginin gösterildiği konsere yaklaşık 1100 kişi katıldı.

Sıyrılıp Gelen’den Başeğmeden’e eski ve yeni şarkıları seslendirdiği konser boyunca seyircideki coşku hiç dinmedi. Özellikle “Defol Amerika” ve “Kızıldere” marşları bütün kitlenin güçlü bir koro oluşturmasıyla söylendi.

Grup Yorum konserde, Trabzon ve Samsun’daki tutuklamaları protesto ederek, Rizeliler’in çay ve fındık sorununa da değindi. Kapitalizmin sömürüsünün bu sorunları doğurduğunu ve halkın sorunlarını ancak halkın örgütlü gücünün çözebileceğini vurguladı.

Konser “Haklıyız Kazanacağız” marşıyla biterken, dinleyiciler getirdikleri tulumla konser coşkusunu horonlara taşıdılar. Bu coşku karşısında kayıtsız kalamayan Yorum üyeleri de seyirciyle birlikte horona katıldı.

Grup Yorum konser sebebiyle gittiği Pazar’da Kızıldere şehitlerinden Cihan Alptekin’in vefat eden abisi için ailesine bir başsağlığı ziyaretinde bulundu.

SAMSUN

24 Mayıs 2009 Pazar günü ise Grup Yorum’un Samsun konseri vardı. Konserin çalışmalarını yapan Karadeniz Özgürlükler Derneği çalışanlarının Yorum konserinden birkaç gün önce tutuklanmasına rağmen konser coşkulu bir şekilde yapıldı.

Fuar içindeki Neco Yazlık Salon’da gerçekleşen konserde “Türküler Susmaz Halaylar Sürer / Grup Yorum” ve “Baskılar Bizi Yıldıramaz/ Karadeniz Özgürlükler Derneği” pankartları asılırken, konser tüm devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Karadeniz Özgürlükler Derneği adına bir konuşma yapan Gamze Cibelik Mucuk, Karadeniz’de emperyalizme karşı mücadele verenlerin, Mahirler’den devralınan bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinin bayrağını taşıyanların her daim baskılara maruz kaldığını ifade etti. samsun2Derneklerine yapılan baskının sebebinin de Grup Yorum’un halkla buluşmasını engellemek, Karadeniz’de verilen haklar ve özgürlükler mücadelesinin önüne geçmek olduğuna değinen Mucuk, bu baskılara en güzel cevabı, konser salonunu dolduran coşkulu kitlenin verdiğini ifade etti.

Sloganlar eşliğinde sahneye çıkan Grup Yorum, tüm baskılara rağmen bu konseri gerçekleştirmenin önemine değinerek, mücadelenin her şart ve koşulda devam edeceğini belirtti ve bu konserin gerçekleştiren ve destek veren dinleyicilerine teşekkür etti.

Bine yakın kişinin katıldığı konserde sık sık “Devrimci tutsaklar onurumuzdur/ Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş/ Halkız haklıyız kazanacağız/ Baskılar bizi yıldıramaz/ Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atılırken, konser sonunda salon boşalırken hep bir ağızdan “Gün Doğdu” marşı okundu.

Kaynak: halkinsesi.tv

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın