Laz Marx Of, Pazar ve Tonya’da

| 24 Mayıs 2009

ofHaldun Açıksözlü’nün Yılmaz Okumuş’un “Laz Kapital” isimli kitabından uyarladığı “Laz Marks” isimli gösteri  1 Haziran Pazartesi akşamı saat 19 30′da Of Belediye kültür  salonunda sahnelenecektir. Etkinlik Of Folklor Derneği tarafından düzenlenmektedir.Hayden Oflilar, tribüne.

Gösteri Of’tan sonra 3 Haziran Çarşamba akşamı saat 19 30 da Pazar belediye kültür ve düğün salonunda ve 5 haziran cuma günü saat 19:30 da Tonya’da Ali Koç Kültür evi’nde sahnelenecektir. Tonya’daki etkinlik Özgürlük ve Dayanışma Partisi  tarafından düzenlenmektedir.

Basın bülteninde belirtildiği gibi “Trabzonspor’un üç oligarka yaşattığı hezimetin bilinciyle, bloklar arası bağlantıyı sağlayan bir ekip, oyunu ‘toplu hücum ve toplu müdafaa” taktiğiyle” sahneye koyacak.

Laz Marks’tan hayali ve mizahi bir demeç

Çalışmalar sırasında görüşünü aldığımız Laz Marks, “Bu maçi alacağuk, başka yoli yok uşağum” diyerek ne kadar kararlı olduklarını belirtti.

Laz Marks daha sonra seyircilere de şöyle seslendi: “İşçi sinifi tarihun itici gücidur ve tarihun akişini değişturecek siniftur dedum diye ‘Halkun öteki kesumi yatup, ense yapacak’ demedum. Köylü, memur, genç, öğrenci, sanatkar, kuçuk esnaf… Hayde, herkes tribündeki yerini alsun.”

Facebook Twitter Email


Yorumlar (4)

 

 1. Laz Marx Emicenin Of’ta gösteri yapıyor olması çok sevindirici. Her ne kadar İStanbul’da gösteriyi izlemiş olsam da 1 Haziran’da Of’ta olmak ve kendi memleketimde Laz Marx emicemi izlemek çok heyecan verici olurdu. Of’un aydınlık yüzü Of Folklor Derneği’ne böyle bir organizasyon düzenledikleri için çok teşekkürler.

 2. Dursun LURÇOĞLU diyor ki:

  Ula Oflilar. Bu Laz Marx’a büyük heveslerle gitmeyin benden söylemesi. Marx kısmı tamam da Laz kısmı çok eksik. Şive rezalet. Trabzon şivesi değil Çarşamba şivesi var resmen. Arada -R- harfi vurgusunda Rize’de var tabii. Hepsi birbirine girmiş. Of’a geldiğinde bu arkadaşa CELİİ, CİDİİİ, OLAYİİİ gibi kelimeleri kullanmadığımızı öğretin.

  Haldun Gardaşum bu lafum sana. Laz olmak isteyisen çok çaluşman gerek. Piliyruk Hemşinlisun ama o laflari etmeyler aburda. Koyacasun o kafaya iki odun ondan sora körecesun nasi OLAAYİİ bu işler. Çaliş çaliş savsaklanma.

 3. Oflu Hasan diyor ki:

  Of folklor Derneğini helal olsun. Hemşerimin de dediği gibi insanın canı Of’ta olmak istiyor. Bizim yerimize da eğlenin uşaklar..

 4. Ahmet M.Zehiroğlu diyor ki:

  Bu gösteriyi İstanbul’da seyrettim.

  Yüze göze bulaştırılmış parlak bir fikir izlenimi oluştu bende sadece..
  Hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim.
  Gösteriyi en son Çorum’da izleyen arkadaşlardan da aynı olumsuz izlenimleri de alınca anladım ki, arada geçen sürede hatalar, eksiklikler düzeltilmemiş, kurguda ve sahnede aynı vurdumduymazlık ve aynı ciddiyetsizlik devam ediyor..

  Teknik ve içerik olarak her şeyi bir kenara bırakalım, işine saygı gösteren bir sanatçı, -hele de bölgenin insanıysa-, bu projeye daha bir ciddiyetle sarılmalı ve Marks emicenin yerel aksanını iyi kavramalıydı, herşeyden evvel.

  Marks emicenin hiçbir şeye benzetilemeyen karikatürize aksanı kulak tırmalayan cinsten. Özellikle de yörenin insanlarına çok antipatik ve itici gelecektir..

  Bu konudakli tek ümidim, Of’taki gösteride Oflu hemşerilerimizin Marks emiceyi kuliste kenara çekip “Emice olmayi bole, oğren konuşuğumuzi bilama..”
  demeleri..Trabzon’da GELAYİİİ, GİDAYİİİ şeklinde bir yapının olmadığını öğrensin en azından..

  Ayrıca, ekonomik nedenlerle de olsa, bu fikri tek kişilik gösteriye sıkıştırma çabası da teknik açıdan imkanları oldukça kısıtlamış, baştan sona tutturamadığı temponun baskısı altında kıvranan bir adam seyrediyoruz sahnede, en başından en sonuna kadar… Doğrusu en az 3 kişiyle kotarılmalıydı bu iş, Marks emice ve aynı anda toplumun iki ayrı sınıfını ve iki ayrı cinsiyetini sembolize edebilecek iki yardımcı oyuncu..Örneğin tüccar Dursun ile emekçi Safinaz gibi…

  Neyse..

  Seyredecek hemşehrilerimize şimdiden iyi eğlenceler..

  Of gösterisinden hemen sonra, Marks emicemize sihirli bir “DEĞNEK” değeceğini ve sonraki gösterilerde kendisine çeki düzen vereceğini umuyorum.. Nedense içimden bir ses öyle söylüyor..

Yorum Yapın