“Tüccar Rektör As Bizi”

| 22 Mayıs 2009

ktu1KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi bir grup öğrenci, rektörlük binası önünde kendilerine açılan soruşturmaları protesto etti. Rektör’ün komik gerekçelerle 30’un üzerinde öğrenci hakkında 70 civarında soruşturma yürüttüğünü kaydeden öğrenciler, “Tüccar rektör as bizi” diye slogan attı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kollektifi üyesi bir grup öğrenci Rektörlük binası önünde kendilerine açılan soruşturmaları protesto etti. Bir görevlinin hem öğrencileri hem de basın mensuplarını fotoğraflaması ise tepki çekti. Öğrenciler her etkinlikte kendilerine soruşturma açıldığını belirterek, “Komik gerekçeler sunularak 30′un üzerinde üniversiteli hakkında 70 in üzerinde soruşturma yürütülüyor” dedi. Öğrenciler Rektör Özen’in makamının önünde “Soruşturma yetmez Tüccar rektör as bizi” şeklinde slogan attı.

Öğrenci Kollektifi adına basın bildirisini okuyan Zübeyde Makar, KTÜ yönetiminin üniversite öğrencilerinden intikam aldığını belirterek, “KTÜ Rektörü İbrahim Özen’ in güler yüzlülüğünün ardında öğrenci düşmanlığı yatıyor. Yaklaşık iki aydan bu yana üniversitemizde adeta askeri kurallar işletiliyor. Bilimden sanattan, parasız eğitimden yana tavır alan ve demokratik talepler çerçevesinde kendisini ifade eden üniversiteliler, soruşturma ve uzaklaştırma cezalarıyla susturulmaya çalışılıyor. KTÜ yönetimi bilimi bir kenara atıp, başka bir insan modeli yaratmaya soyunuyor” dedi.

KADIN OLMAK HEP SUÇ!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için KTÜ Öğrenci Kolektifi Kadın Atölyesi olarak hazırladıkları etkinlikleri büyük bir mücadele sonucu üniversitenin salonlarında sergileyebildiklerini de hatırlatan Makar, “Binlerce üniversiteli arkadaşımızın katılım gösterdiği etkinliklerimizin ardından, üniversitelilerin ayakta alkışladığı etkinliklerimizi yapmanın bedeli soruşturma ve cezalar oldu. KTÜ yönetimi adeta intikam alıyor. Üniversite salonlarının biz üniversitelilere kapalı olmasına karşılık yaptığımız oturma eylemi, skeç gösterileri, kadın yürüyüşü gibi demokratik tepkiler hangi yasalarda suç teşkil ediyor? Birileri üniversiteyi kışla kendilerini de askeri lider mi sanıyor?” diye sordu.

SİYASİLERE SERBEST BİZE YASAK

Makar, belediye başkan adaylarından talepleriyle ilgili basın açıklamasının da soruşturmalık olduğunu hatırlatarak, “Yerel seçim sürecinde, başkan adayları üniversitemizin içinde cirit atarken, kimileri işi abartıp üniversitelilerle kantin önlerinde toplantı alırken üniversite yönetimi nerdeydi? Siyasi parti temsilcilerinin üniversite içerisinde bu tür çalışmalar yapmasına herhangi bir engel koymayan rektör Özen, adaylardan taleplerin dile getiren üniversitelileri ceza yağmuruna tutuyor. Komik gerekçeler sunularak 30′un üzerinde üniversiteli hakkında 70 in üzerinde soruşturma yürütülüyor. Öğrencilere küfreden, tacizde bulunan güvenlik elemanlarını şikayetlere rağmen cezalandırmadığınız için soruşturulmalısınız! Üniversitemizi tiyatro yapmayan, müzik yapmayan, resim çizmeyen bir üniversite yaptığınız için soruşturulmalısınız! Trilyonlarca liramıza el koyup, sponsorlu şenlikleri bize yutturduğunuz için soruşturulmalısınız! Üniversitemizin her köşesini baz istasyonuna çevirdiğiniz ve sağlığımız üzerinden kazanç elde ettiğiniz için soruşturulmalısınız! Kep atmaktan bile para toplayan, 50 TL almadan diplomalarımızı bile vermeyen tüccar zihniyetinizden dolayı soruşturulmalısınız! Burası ali babanın çiftliği değil biz de o çiftlikteki koyunlar değiliz” biçiminde konuştu.

Öğrenciler daha sonra alkışlarla Rektör Özen’i ve uygulamalarını protesto ederken, “Soruşturmalar yetmez, tüccar rektör as bizi” şeklinde slogan atarak dağıldılar.

ŞİMDİ DE FİŞLEME SKANDALI

Öte yandan KTÜ’de görevli olduğu belirtilen bir şahsın hem basın mensuplarına hem de öğrencilere bol bol fotoğraf çekmesi ve kendini tanıtmadan basın bildirisinden alması, şahıs ile öğrenciler arasında kısa süreli bir gerginliğe neden oldu.

Kaynak: Karadeniz Günebakış Gazetesi

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın