Trabzon’da solcu avı !..

| 15 Nisan 2009

erzurumda_yargilaniyorlar“Trabzon’da Terör devam ediyor!..”

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 11 Nisan Cumartesi günü Trabzon, Rize ve İstanbul’da çeşitli adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonlar sonucu, terör örgütü bağlantıları bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan SOL görüşlü 9 kişi, dün sabah, soruşturmayı yürüten Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi ve ardından mahkemeye çıkartılarak tutuklandı.

TRABZON Haklar Derneği sözcüsü Murat Yiğiter,  gözaltına alınan arkadaşlarına sahip çıkarak, “Büyük bir operasyon havası oluşturularak yapılan baskınların hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır” dedi.
Trabzon Haklar Derneği lokalinde arkadaşlarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyen Yiğiter, arkadaşlarının suçsuz olduğunu kaydederek, “11 Nisan 2009 Cumartesi gününün sabahı Trabzon polisi, eş zamanlı olarak evlere ve Trabzon Haklar Derneği’ne baskın düzenledi. Savaşa hazırlanır gibi baskına hazırlanan polis, saat 05:30′da kar maskeli ve uzun namlulu silahlarla baskınlar düzenleyerek dokuz kişiyi gözaltına alıp evlerini darmadağın etmişlerdir. Büyük bir operasyon havası oluşturularak yapılan baskınların hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Basında çıkan ve polis kaynaklı olan haberlerde ‘silahlı eylemlere hazırlanıyorlardı’ yalanlarının yazdırılması da operasyon düzenleyenlerin kanunsuzluklarının göstergesidir. Peki gözaltına alınanlar kimlerdir? Dördü Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi, diğerleri de Trabzon’da yaşayan ve Trabzon Haklar Derneği çalışmalarına katılan insanlardı. Yani öyle yazılan yalan haberler gibi gizli saklı, evleri belli olmayan insanlar değillerdi. Öyle ki hepsinin yaşadığı yerler biliniyor ve hepsi sabahın kör vakti bulunabiliniyor. Büyük operasyon (!) sonucu gözaltına alınan dokuz kişide yakalanan örgütsel dokümanlar nelerdi peki? İsteyen herkesin istediği gazete bayiinden bulabileceği dergiler ve yine isteyen herkesin istediği kitapçıda bulabileceği kitaplardı” dedi.
Yiğiter, şöyle devam etti:  “Yalan ve komplolarla dolu bu gözaltılar sebepsiz yere yapılmadı tabiî ki. Trabzon Haklar Derneği, Trabzon’da faaliyet yürüten ve ülkemizin içinde bulunduğu soygun düzeninden memnun olmayan, ülkemizin Avrupa ve Amerika tarafından sömürülmesini istemeyen, herkesin eşit koşullarda yaşadığı, barınma, beslenme, eğitim hakkı gibi en temel ihtiyaçlardan herkesin eşit faydalandığı bir ülke istiyor derneğimiz ve dernek çalışanlarımız. Ama bunları istemek ve bu doğrultuda halkı bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunmamız, zengin diye tabir edilen ve bizlerin teri üzerinden servetler oluşturan asalakların işine gelmemektedir. Ve bu asalaklarda bizleri gözaltına alanlar tarafından korunup kollanmaktadır. Bizler yine buradayız ve gözaltına alınan arkadaşlarımıza, yakınlarımıza yapılan hukuksuzluğa bir an önce son verilmelidir. Dört gündür gözaltına tutulan ve şu anda Erzurum Adliyesi’nde bulunan arkadaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır.”

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın