“Turnemizi Yapacağız!!!”

| 22 Mayıs 2009

yorumGrup Yorum elemanları 21 Mayıs 2009 Perşembe günü Samsun BES (Büro Emekçileri Sendikası)’te bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Karadeniz turnesi öncesi Samsun polisinin yaptığı baskında dernek ve evleri basılan Karadeniz Özgürlükler Derneği çalışanları hukuksuzca gözaltına alınmış ve tutuklanmışlardı. Grup Yorum, Karadeniz’de hak ve özgürlükler mücadelesi veren, aynı zamanda Samsun’da konserin çalışmalarını yapan dernek çalışanlarının serbest bırakılması talebiyle bir basın toplantısı düzenledi.

Yapılan basın açıklamasında ilk önce BES Samsun Şube Başkanı Ahmet Kesik tutuklamaları ve Grup Yorum’a karşı yapılan bu engellemeleri kınadıklarını söyledi.

Ardından Grup Yorum’un basın açıklamasını, grup elemanı Selma Altun okudu. Açıklamada konser ile ilgili bilgiler de verdi. Açıklamada, Altun şunları söyledi:

BASINA VE KAMUOYUNA

24 yıldır türkülerimizden korkuyorlar.
Baskılara, engellemelere rağmen yolumuzda yürümeye devam ediyoruz.

“2010, Avrupa Birliği, yeni paketler, yeni açılımlar, kültürel haklar, insan hakları…” söylemlerinin bir hayal olduğu her geçen gün bir kez daha ispatlanıyor. Temel hak ve özgürlükleri savunacağını iddia ederek iktidara gelen AKP kendisi dışında bütün demokratik kurumları sindirmek istiyor. Bunun için her türlü hukuksuzluğu yapıyor. Bu ülkede çaresiz bıraktığı insanları yaptıkları gecekondularda gazlarla boğmaya, coplarla “ehlileştirmeye” çalışıyorlar, 8-10 yaşındaki çocukları dipçiklerle “adam” ediyor!, işçilerin, emekçilerin, 1 mayıs’larda en doğal hakkı için meydanlarda toplanmasına “makul sayıda” izin veriyor! , demokratik kurumları uydurma gerekçelerle basıyor, oradaki çalışanları hukuku ayaklar altına alarak tutukluyorlar.

Bundan bir süre önce Rize ve Samsun illerinde Grup Yorum konserleri düzenlemek isteyen Trabzon Haklar Derneği ve Karadeniz Özgürlükler Derneği çalışanları tutuklanmıştır. İlk önce Trabzon’da 8 dernek çalışanı, sonrasında 12 Mayıs günü de Samsun’da 5 dernek çalışanı dernekler ve kaldığı evleri basılarak tutuklanmışlardır.

22 Mayıs’ta Rize’de, 24 Mayıs’ta Samsun’da Grup Yorum konserleri olacağı aylar öncesinden bellidir. Ve tutuklananların tamamı iki ilde bu konserlerin çalışmasında yer alan dernek çalışanlarıdır. Samsun’da adeta konser çalışmasını aktif olarak yürütebilecek kimseyi bırakmamışlardır. Dernek çevresinden aileler, öğrenciler ve Yorum dinleyicileri sahiplenerek şimdi bu konserlerin gerçekleşebilmesi için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Biz de bu konserlerin her ne koşulda olursa gerçekleştireceğiz. Bunun için İstanbul’daki programlarımıza ara verdik ve bugünkü açıklama için buradayız.

Simdi soruyoruz? Bu ülkede demokratik mücadele yürütmek suç mudur? Tam da Grup Yorum konserleri öncesi yapılan bu tutuklamaların sebebini açıklayın? Devrimcilerin halka doğruları anlatması, Grup Yorum türkülerinin halka ulaşmasından, yayılmasından mı korkuyorsunuz?

Türkülerimizi susturamazsınız. 24 yıldır bu ses hiç susmadı. Konserler yasaklandı, tutuklamalar oldu, albümler toplatıldı, konseri düzenlemek isteyenler tehdit edildi… Kısacası her tür baskı ve yasaklamaya karşı yolumuzda sapmadan yürüdük.

Şimdi artık bütün Grup Yorum dinleyicileri bu konserlerin doğal birer çalışanıdır. Herkesi tutuklamaları protesto etmeye ve bu konserleri sahiplenmeye çağırıyoruz. Biz yine dinleyicilerimizle birlikte en güzel türküleri söylemeye, en güzel halayları çekmeye devam edeceğiz.

TÜRKÜLER SUSMAZ HALAYLAR SÜRER!
TUTUKLANANLAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

Bilgi İçin: Grup Yorum Üyesi Cihan Keşkek 0535 362 90 24

Facebook Twitter Email


Yorumlar (2)

 

  1. Selim Hacıbektaşoğlu diyor ki:

    Grup Yorum Trabzona ne zaman gelecek? Yıllardır gidemedim konserlerine.

  2. Halil diyor ki:

    Grup Yorum en son Trabzon/Tonya’ya 3 sene önce gelmişti… Trabzona malum sebeplerden dolayı gelmesi zor görünüyor…

Yorum Yapın