Çay fiyatına isyan…

| 20 Mayıs 2009

cay1Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından açıklanan 2009 yılı yaş çay alım fiyatlarını çok düşük bulan çay üreticileri Çaykur Genel Müdürlüğü önünde protesto gösterisi yaparken, çay üreticileri açıklanan fiyatın kendilerini tatmin etmediğini belirtti.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, yaş çay fiyatını vatandaş 1.2 beklerken 79 kuruş olarak açıkladı.

Üretici İsyanda

Tarım Bakanı Mehdi Eker, 2009 yılı yaş çay alım fiyatını, 79 kuruş, destekleme primi de 11,5 kuruş olmak üzere 90,5 kuruş olarak açıkladı. Bakanın Çay fiyatını açıklamasının ardından ise üreticilerde adeta şok yaşandı. Geçen yıl 85 kuruş olan çaya böylece yüzde 8’lik zam yapılmış oldu.

Bu Yıl Rezillik Var

Üreticilerin açıklanan fiyata tepkisi büyük olurken bu fiyata bu yıl çay toplamanın anlamsız ve çok güç olduğu belirtildi. Yollardan bu yana hem fiyat hem de çayda kota uygulamasından sıkıntı çeken üretici fiyatta yaşadığı şoktan sonra ikinci bir şoku ise bu yıl daha da sıkı tutulacak olan kota uygulamasında görebileceği belirtiliyor. Bakan Eker, “Çay, gübre dışında her hangi bir girdi gerektirmeyen bir üründür” dedi.


“Kaçak Çay Girişi Olduğu Duyumları Alıyoruz”

Törende konuşan Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, bu yıl organik çay üretimine başlayacaklarını belirterek, Hemşin ilçesinde üreticilerle organik çay üretim sözleşmesi imzaladıklarını söyledi. Günlük 25 ton kapasiteli fabrikada yeşil çay üretimi gerçekleştireceklerini ifade eden Yüce, ayrıca üretimini gerçekleştirdikleri yeşil çayın çeşitlendirilmesi ile kalitesinin artırılması için Tübitak`la ortak çalışma yürüttüklerini kaydetti.

AB Ülkeleri Arasında Tek Çay Üreten Ülke Türkiye

Törende konuşan Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker,  Ekvator kuşağı dışında dünyada çay üretilen nadir ülkelerden biri olan Türkiye’nin Dünya üretiminde önemli bir paya sahip olduğunu söyledi.  Müzakere süreci yürüttükleri Avrupa Birliği’nde tek çay üreticisi ülkenin ise Türkiye olduğuna dikkat çeken Eker, “Çay üretiminde Dünyada 5. sıradayız. Tüketimde ise 4. sıradayız. Sahip olduğumuz ekolojik çevre bakımından bizim üretimimizde kimyasal madde kullanılmasına ihtiyaç duyulmayan bir bölgedeyiz. Çay, gübre dışında her hangi bir girdi gerektirmeyen bir üründür. Bu bakımdan Dünyadaki diğer çay üreten ülkelerden bizim avantajımız var. Organiğe en yakın çay Türk çayıdır” dedi.

Yaş Çay Alım Rekoltesini 1 Milyon 100 Bin Tona Çıkardık

2002 yılından bu yana çay alımı, kalitesi ve ödemelerin artırılmasında önemli mesafeler kat ettiklerini ifade eden Eker, “Hükümete geldiğimizde Türkiye’de ÇAYKUR tarafından 553 bin yaş çay alımı yapılıyordu. Özel sektör ile birlikte 790 bin ton yaş çay alımı yapılıyordu Bu zaman içerisinde üretici açısından gelişme oldu ve 2008 yılında ÇAYKUR 650 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdi.

Çay Fiyatı Yüzde 8 Arttı

Daha sonra 2009 yılı yaş çay fiyatını açıklayan Eker, şunları kaydetti: “2009 yılında ÇAYKUR`un alacağı çay için fiyat 79 kuruş, 11,5 kuruş da destekleme primi uygulanacak. Toplamda çiftçimizin cebine 90,5 kuruş girecek. Artış yüzde 8`e yakın. Enflasyonu, ÜFE`yi hesaba kattığınızda ki, ÜFE geçen 12 aya göre -0,35. ÜFE`ye göre reel artış, yüzde 8,25 oranında ve bu 57 cente tekabül etmektedir. Bunun hayırlı olmasını diliyorum. Gönlümüz bunun üreticilerimiz açısından daha çok olması ama aldığımız çayın işletme maliyeti, dünya piyasasındaki durumunu da dikkate almak durumundayız” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından Rize`de Çaykur Genel Müdürlüğü`nde 2009 yılı yaş çay alım fiyatları açıklandı. Primlerle birlikte kilogram başına 90,5 kuruş olarak açıklanan fiyatı düşük bulan Rize Çay Üreticileri Dayanışma Derneği`nden bir grup Çaykur önünde protesto etti. Dernek üyelerinin siyah bir hasta sedyesi üzerine koydukları çay fidanıyla yaptığı gösteride açıklanan fiyat protesto edildi.

Dernek Başkanı Mustafa Mavi, açıklanan fiyatla Rizeliyle adeta alay edildiğini ve bu fiyatın çayı öldürdüğünü söyledi. Mavi, bu rakamın Rizeliyi göçe zorlayacağını iddia etti. Protestocu grup daha sonra polis tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.
Çay üreticisi vatandaşlar da açıklanan fiyatın kendilerini tatmin etmediğini belirterek 1 liranın üzerinde bir fiyat beklediklerini ifade ettiler.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (3)

 

 1. Şevki Karamahmutoğlu diyor ki:

  Bu kriz ortamında bu müşkül durumda %8 gibi bir fiyat artışına şükretmek icabeder. Ancak sizin gibi bozguncu münafıklar ise bu gibi havadislerden milleti kışkırtmak için istifade etmeye gayret ederler. Lakin allahın izniyle nafiledir beyhudedir gayretleriniz. Bu millet nimetine rızkına şükretmesini bilir.

 2. Ayten Aşıkoğlu diyor ki:

  Sizin gibi şükreden vatandaşlar – eksik olmasın – başımızda olduğu sürece bizi tepeleyen çok olur. Çiftçi aç, çiftçinin ürününe kota konuyor. Kota koyulmayanın ürünü para etmiyor. Fındık artık masrafını bile karşılamıyor. Çayda bile dışa bağımlı olacağız neredeyse.

  Ülkenin dibine dinamit konuluyor tarım politikalarıyla. Bağımsız bir ülke olmadığımızdan ötürü kendi tarım politikamız bile yok. Sizler gibi mümin vatandaşlar sayesinde ”gavurlar” memleketi her açıdan ele geçiriyor.

  Bence de halinize şükredin. Şükredin ki iktidar size de parsasından pay versin.

 3. Özhan Güler diyor ki:

  Recep Bey bir kere Hesapladıgınızda çaya yüzde 8 değil 6 zam yapıldıgını göreceksiniz. Enflasyonun gecen yıldan bu yana yüzde 12 arttıgını düşünürsek, aslında yaş çay alım fiyatının zamlanmaktan ziyade yüzde 6 oranında azaltıldıgını farkedememek ahmaklıktır.

  Ama ben siz ve sizin gibilerin ahmak olduguna inanmıyorum. Sizler Yalancı ve Kötü niyetli insanlarsınız. En güzel yalanlarınızın içine de “şükür”, “millet”, “Allah rızası” gibi kelimeleri eklersiniz ki inançlarına düşkün yöre insanı kolayca kandırılabilsin!

  Ama Merak etmeyin! Bir gün o “şükretmeyi çok seven Karadeniz Halkı” da uyanacak!!!

  Bir söz de site yöneticilerine. Lütfen bu tip yorumları eklemeyin yazılara. Her platformda bu tip görüşleri okuyoruz zaten. Bırakın burası temiz kalsın!!

Yorum Yapın