Samsunlu, ekmek zammını ‘Halk Kürsüsü’nde protesto etti

| 04 Nisan 2009

samsunkursu-2009-04-03Samsun’da Halkevciler seçimlerin üzerinden 24 saat bile geçmeden ekmeğe yüzde 25 oranında zam yapılmasını ‘Halk Kürsüsü’nde protesto etti

Samsunda seçimlerin hemen ardından yapılan zamla 60 kuruştan satılan ekmek 75 kuruştan satılmaya başlandı. Halkevciler de Çiftlik Sülemaniye Geçidi’nde, ekmek zammını ve seçim boyunca AKP’nin gizlemeye çalıştığı halk düşmanı yüzünü göstermek için Halk Kürsüsü kurdu.

Halk Kürsüsü’nde yapılan basın açıklamasında, yaşanmakta olan kriz herkesi açlığa sürüklerken, halkın en temel besin kaynağı olan ekmeğe zam yapılması anlaşılamaz bir durum olduğu ifade edildi.

Para babalarını, ana sermaye gruplarını kurtarmak için açıklanan paketlerden halka çıkanın ardı arkası kesilmeyen zamlar olduğu söylenen kürsüde, AKP iktidarının uygulayıcısı olduğu neo-liberal politikalar sonucu, yaşanmakta olan krizin etkilerinin halka yansıması daha da ağır olacağı dile getirildi.

Halkevciler AKP’ye ve para babalarına seslenerek: “Krizin sorumlusu biz değiliz! Faturasını da biz ödemeyeceğiz. Krizin de krizden kaynaklanan yıkımın da faturasını, bu durumun sorumlularına ödeteceğiz” dedi.

Zamlar geri alınan kadar mücadele edeceklerini söyleyen Halkevciler; ekmek zammının geri çekilmesini ve bütün zam planlarından vazgeçilmesini istedi.

Kurulan Halk Kürsüsü’ne yoğun ilgi olurken, liseliler ve üniversitelerde kürsüden sözlerini söyledi.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. admin diyor ki:

    Halk kürsüsü olayı iyi güzel de Çiftlik caddesi yerine İlyasköy, Kadıköy, Derebahçe, Belediye evleri, Cezaevi gibi semtlerde yapılması daha anlamlı olurdu. Samsun burjuvasinin kalbinin attığı Çiftlik caddesinde ekmek zammı protestosu yeterli etkinliğe ulaşamamıştır bence. Halkevinin bu eylemini olumlamakla birlikte yeri konusundaki sıkıntıya dikkat çekmek istiyorum.

Yorum Yapın