‘Geçici İşçiler’ Kadrolu Oldu

| 18 Mayıs 2009

tek-gida-is-caykur-onunde-eylem-2ÇAYKUR’da geçici statüde çalıştırılan yaklaşık 3 bin işçi kadroya alındı
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde (ÇAYKUR) 180 gün çalıştıkları ve 5620 sayılı yasaya göre hak ettikleri halde kadro verilmediği için dava açan geçici işçiler, kadro almaya hak kazandı.

Tek Gıda-İş Sendikası Rize Şube Başkanı Ziya Aksoy, yaptığı açıklamada, 2007 yılında çıkarılan 5620 sayılı “Kamuda Geçici İşçi Pozisyonunda Çalışanların Kadrolu İşçi Statüsüne Geçirilmesi” kanunu ile ÇAYKUR’da yılda 180 gün çalışan yaklaşık 3 bin işçinin, kadrolu işçi olarak göreve başladığını belirtti.

Kadro verilmeyen 67 işçinin Tek Gıda-İş Sendikası avukatına, kendileri hakkındaki “daimi kadroya alınmama” kararının iptali için vekalet verdiğini ifade eden Aksoy, şunları söyledi:

“Bu arkadaşlarımız her yıl 6 ay düzenli çalışmalarına rağmen, ÇAYKUR çeşitli gerekçelerle çalıştıkları günleri eksik hesap ederek çalışan kardeşlerimize hak ettikleri kadroyu vermemişti. Ortaya çıkan haksızlığı gidermek için bu durumu yargıya taşıdık. Bu kişiler adına Rize İdare Mahkemesine iptal davası açtık. Rize İdari Mahkemesi işçilerden 62′sinin ‘daimi kadroya alınmama’ kararının iptaline hükmetti. Adına dava açtığımız 67 üyemizin 62′si hak ettiği kadroyu alarak göreve başladı. Diğer 5 işçimizin ise mahkeme süreci devam ediyor.”

TPAO’da geçici işçiler kadrolu yapılmıyor

Bir esnek çalışma biçimi olan “geçici işçilik” ya da “mevsimlik işçilik” pek çok kurumda uygulanıyor. Bunlardan biri de Türkiye Petrolleri Anonim Ortalığı’(TPAO)dır. “Geçici işçi” olarak TPAO’da çalıştırılan çok sayıda işçi uzun zamandır kadrolu iş talep etmelerine rağmen, kaderleri bir şefin iki dudağından çıkan söze bırakılan bir güvencesizlikle çalıştırılan binlerce işçiye kadro verilmiyor.

Bu şekilde çalışan işçiler geçtiğimiz günlerde Yönetim Kurulu Toplantısı için Batman’da bulunan TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal ile görüşerek kadroya alınmalarını istemişlerdi.

15-20 yıldır TPAO’nun çeşitli kademelerinde çalıştıklarını belirten “geçici işçilere” Uysal, “Sizi kadroya alamam. Yasalar ve kanunlar çerçevesinde hareket etmek zorundayım” demişti. Oysa 2007 yılında çıkarılan 5620 sayılı “Kamuda Geçici İşçi Pozisyonunda Çalışanların Kadrolu İşçi Statüsüne Geçirilmesi” kanunu ortada duruyor ve ÇAYKUR işçilerinin kazandığı dava da emsal oluşturuyor.

Ama esnek çalıştırma genel kural olduğu için iki yıldır bu yasa bile hiçe sayılarak on binlerce işçi “geçici” statüde çalıştırılmaya devam ediliyor.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın