İşsizlik Rekoru!!!

| 18 Mayıs 2009

issizEkonomik kriz bahanesiyle işçi kıyımı sürüyor, işsizler ordusu hızla artıyor. Resmi işsizlik oranı, Şubat ayında yüzde 16.1′e çıktı, tarihi rekorunu kırdı. Her dört kişiden birinin işsiz olduğunu belirten DİSK, gerçek işsizliğin yüzde 24,7′e ulaştığını kaydetti.

İktidarın ekonomik kriz karşısında patronları koruyan paketleri birer birer açılıyor. Artan işsizlik oranları ise “Hamdolsun, kriz bizi teğet geçecek” yalanına sarılan Başbakan’ı yalanlıyor. Devletin resmi rakamlarını tutan Türkiye İstatistik Kurumu verileri bile İktidarın gerekçelerini boşa çıkarıyor. İşsizlik rakamları, krizin halkı nasıl teğet geçmediğini gözler önüne seriyor.

Patronlar, ekonomik kriz bahanesiyle işçi kıyımını sürdürüyor. Milyonlar açlığa ve yoksulluğa mahkum ediliyor. Türkiye’de her dört kişiden biri işsiz durumda. İşsizlik oranları tarihi rekor düzeyinde büyüyerek ilerliyor. TÜİK’in resmi işsizlik oranı Şubat ayında yüzde 16.1. İşsiz sayısı ise 3 milyon 802 bin. Bu rakam şimdiye kadar açıklanan en yüksek oran. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 21.5′ten yüzde 28.6′ya çıktı. Tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 19.8 olarak belirlendi.

DİSK, hükümete çağrıda bulundu

Ancak TÜİK’in resmi rakamları kayıt dışı, güvencesiz işçileri kapsamıyor. İşçi sendikalarının yaptığı araştırma sonuçları gerçeği gözler önüne seriyor. Kriz teğet geçmiyor. Şubat 2009’da gerçek işsizlik oranı DİSK’in sunduğu rapora göre, yüzde 24,7’ye yükseldi. DİSK açıklamasında gerçek işsiz sayısının 6.5 milyona ulaştığı vurgulandı. DİSK açıklamasında “Türkiye’de her 4 kişiden biri işsiz hale gelmiştir. Şubat 2008-Şubat 2009 arasında, gerçek işsiz sayısındaki artış 1 milyon 158 bin kişidir. İşsiz sayısı ve işsizlik oranı, krizin derinleşme işaretlerinin görüldüğü Eylül 2008’den beri her ay artmaktadır” diye belirtti. DİSK, hükümete yüksek işsizliğe karşı, gecikmeden sosyal bir programın hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

KESK: İşten atmalar yasaklansın

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Şubat ayı işsizlik oranlarının yükselmesinin herkesi isyan ettirdiğini kaydetti, hükümetin derhal adım atmasını istedi. Şimşek, yazılı açıklamasında, işsizliğin artmasının temel nedeninin neoliberal politikalar olduğu ifade etti. “Sorun geçersizliği kanıtlanmış, iflas etmiş bu politikalarda ısrar edilerek çözülemez. Siyasi iktidarın sermayeyi kollayan politikalarda ısrar etmesi işsizliği ülkenin karakteri haline getirmektedir. İşsizlik çok büyük bir sorundur ve hükümetin mevcut yaklaşımlarıyla çözülemez. Siyasi iktidar, bu sorun karşısında derhal adım atmalı, sorunun çözümü için emek örgütlerinin taleplerini içeren bir plan ortaya koymalıdır” dedi.

Şimşek, işten atmaların yasaklanması ve İşsizlik Fonu’na ek kaynak sağlanması gerektiğini kaydetti. Kamuda personel açığının hemen kapatılması gerektiğine vurgu yaptı. Şimşek, “İşsizlik sorunu karşısında vurdumduymazlık, sadece kendilerinin sonunu getirmeyecek ülkeyi de boyutları bugünden kestirilemeyecek bir yıkıma götürecektir” diye kaydetti.

Kaynak: Atılım

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın