MEHA’ da direniş kazandı!

| 17 Mayıs 2009

mehaiscileri3İstanbulda kurulu LC Waikiki markasının taşeron şirketi MEHA’da, yaklaşık 2 buçuk aydır süren ve taşeronu da aşarak asıl patronu hedefe çakan fiili-meşru mücadele kazandı!

4 Mart’tan beri ödenmeyen ücretleri için, patronlarının fabrika kapısına kilit vurup, makinaları haciz bahanesiyle polis ile işbirliği içinde kaçırmasından beri boş fabrika önünde çadır kurup direnen MEHA işçileri direnişlerini, daha ilk günlerinden beri LC Waikiki’nin taşeronu olan MEHA patronuyla sınırlamadılar.

Tam tersine eylemlerini şehir merkezlerine LC Waikiki mağazalarının önüne taşıyarak, direnişte olan diğer işçilerle, Sinter işçisiyle, ATV- Sabah grevcisiyle eylemlerini birleştirerek gittikçe yükselen bir seyir izlediler ve dayanışmayı büyüttüler.

Taşeronu da aşarak “görünmeyen” asıl büyük sermayeyi hedeflerine çakarak taşeron sistemin asıl amacını eylemleriyle boşa çıkardılar.

Tüm bu açılardan bakıldığında MEHA, özgün ve işçi sınıfının mücadelesinde izlenmesi gereken bir yola ışık tutması açısından ise önemli bir deneyim ve kazanımdır.

Direnişleri boyunca eylemleri ve kararlı duruşlarıyla LC Waikiki’yi zorlamış ve en sonunda ise dün yapılan görüşmelerle LC Waikiki, MEHA işçilerinin haklarının yüzde yetmişini ödemeyi kabul etmek zorunda kalmıştır.

Taşerona karşı mücadelede MEHA deneyimi fiili-meşru mücadele ile neler kazanılabileceğini göstermesi açısından önemli ve ders çıkarılması tüm bir işçi sınıfı açısından zorunludur.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın