Satırla Nasıl Girdiler?

| 14 Mayıs 2009

istanbulİstanbul Üniversitesi öğrencileri, dün Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ırkçı bir etkinlik tertipleyen 60 kişilik ülkücü faşist güruhun saldırısını, bugün Beyazıt’ta bulunan İÜ Ana Giriş Kapısın önünde protesto etti. Öğrenciler, polis-idare-ülkücü faşist işbirliğine dikkat çekti.

Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler, “Polis idare faşist işbirliğine son” yazılı pankart açtı. “Beyazıt faşizme mezar olarak” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Rektörlük önünden giriş kapısına yürüdü.

Öğrenciler adına açıklama yapan Ali Coşkun, “Türk Dili Günü” adı altında ırkçı bir etkinlik yapmak isteyen ülkücü faşistlerin, öğrencilere ve öğretim görevlilerine saldırdığını belirtti. Yaşanan faşist saldırıya ilişkin bilgi veren Coşkun, faşist saldırıda dört öğrencinin yaralandığını söyledi. Coşkun, öğrencilerin üst aramasından geçirilerek girebildiği üniversite içerisine, 30-40 yaşlarında öğrenci olmayan 50 kişinin ellerinde satırlarla nasıl girebildiğini sordu.

Coşkun, ilerici, devrimci öğrencilerin, okul idaresini faşist saldırılar konusunda defalarca uyardığını ifade etti. Hiçbir önlem alınmadığını belirti. Coşkun, “Yıllardır üniversitelerde aynı senaryo yaşanmaktadır. Polis, faşist, idare iş birliği ile bizlere saldırarak en ufak bir muhalif sesin, devrimci düşüncenin yaşamasına izin vermek istemiyorlar. Bu saldırı sonucunda yine eli satırlı faşistler aklanıp devrimci öğrenciler soruşturmalarla, cezalarla sindirilmek istenecektir” diye konuştu.

Coşkun, saldırının sorumlusunun etkinliğe izin veren İÜ Rektörlüğü olduğunu kaydetti. “Bizler üniversitemizde her zaman olduğu gibi faşist, polis, idare işbirliğinde gelişen saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: atılım.org

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın