Zararlı olan neden Tonya’ya?

| 15 Temmuz 2013

 
 Tonya’da Çimento fabrikası ile HES’in ardından şimdi de siyanür kullanarak aranacak  altın madenleri ortaya çıktı.

Tonya İlçesinde yapılması planlanan ve mahkemeye takılan Çimento fabrikası ile HES inşaatının  ardından şimdi de siyanür kullanarak aranacak altın madenleri ortaya çıktı. Ölene kadar Tonya’ya  zararlı olan hiç bir yatırımın kabul edilmeyeceğini belirten ilçe halkı, “Bu güne kadar koruduğumuz bu  güzellikleri bundan sonra da koruyacağız. Bizden sonra gelecek olan nesillere bu yeşili armağan etmek  bizim birinci görevimizdir” ifadelerini kullandılar.

Tonya Çevre Platformu sözcüsü Bekir Uzunoğlu yaptığı açıklamada, “Bizler buraya kurulması  planlanan Çimento Fabrikasına karşı durduk çünkü bu fabrika bizim yaşam alanımızı tehdit ediyordu.  Bunun için gerekli çalışmalarımızı başlattık ve tüm baskılara rağmen yılmadık ve mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi her yere gösterdik. Bunun ardından Tonya’ya yapılamak istenilen bir HES inşaatıyla karşı karşıya geldik.

Bu HES Projesi doğal yaşam alanlarımıza zarar vereceği için bunun da buraya yapılmaması için mücadele başlattık. Bizler Tonya halkı olarak her zaman bir bütün olduk. Mücadelemize kesinlikle ve kesinlikle siyaseti sokmadık.

Çünkü burada siyaset değil yaşam alanı mücadelesi veriyoruz. Tüm bunlar gözönündeyken şimdi de Tonya’da altın madeni kurulacak söylentileri ortaya atıldı. Bizler burada siyanürle altın aranmasına asla ve asla müsaade etmeyiz. Ancak bizlerin anlayamadığı bir nokta da şu neden hep zararlı yatırımlar için yetkililer bu kadar çaba sarf ediyor. Yeter artık! Çekin elinizi Tonya’nın üzerinden” diyerek tepkisini dile getirdi.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın