Yaylada Karikatür Sergisi

| 09 Temmuz 2013

Tonya’da yapılması planlanan çimento fabrikası projesine karşı bir protesto etkinliği gerçekleştirildi. Fabrikanın kurulması planlanan yerde (Livaloba Yaylası), Tonya Çevre Platformu tarafından bir ‘Halk Pikniği’ düzenledi.

Karikatür çalışmalarını Tonya’da sürdürmekte olan karikatürcü Barış UZUN da; katkı ve destek verdiği, sahip çıktığı bu etkinlikte ‘Doğa Ve Hukuk’ konulu kişisel karikatür sergisiyle  yer aldı.

UZUN’un; doğa ile karikatürü (sanatı) bütünleştirmek amacıyla açıtığını söylediği sergiye; akademisyeninden milletvekilline, yazarından çizerine, avukatından öğretmenine, esnafından köylüsüne, gencinden yaşlısına ve çocuğuna kadar her kesimden izleyici katıldı.

Fabrikanın doğaya zarar vereceği düşüncesiyle  etkinlikte bir araya gelen halkın, karikatüre olan ilgisinin de oldukça yoğun olduğunu belirten Barış UZUN; bu konuda şunları söyledi

‘Biliyoruz ki doğa olmadan insan yaşamı olmaz. Sanatçı duyarlılığı da insana, topluma ve doğal olarak insanı anlamlı kılan doğaya sahip çıkmayı gerektirir; çünkü, doğaya muhtaç olan insan öznesidir.

Doğa biz’siz pekala yaşayabilir, varlığını sürdürebilir; fakat, biz doğa olmadan en tabii gereksinimlerimizi dahi karşılayamayız. Doğa varsa biz de varız; biz varsak sanat da, karikatür de var. Onun için bu zincirden bir tek halkanın koparılmasına her şeyden önce insan olarak müsaade etmememiz gerekir. ‘

23 Haziran 2013 Pazar günü doğa ile içiçe açılan ‘Doğa Ve Hukuk’ konulu  karikatür sergisinde Barış UZUN’un 14 karikatürü yer aldı.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın