Sivas’ta İnsanlık Yok Oldu

| 14 Mart 2012

SİVAS’TA İNSANLIK, ANKARA’DA VİCDAN YOK OLDU

Hayırlı Olsun!

19 yıl önce Sivas’ta 35 insanımız diri diri yandı. Olsun.  “Otelin dışındaki yurttaşlarımıza bir şey olmamıştır” (Tansu Çiller-Başbakan-1993)

Yüce Türk Adaleti! Sivas Katliamı Davasında zaman aşımı kararını verdi. Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun! İçerde yatanlar vardı” ** (R:Tayyip Erdoğan-Başbakan-2012)

Bu karar sürpriz miydi? Hayır. Zaten karar açıklanmadan birkaç gün öncesinde HSYK Başkan Vekili Okur mahkemenin nasıl karar vermesi gerektiğini açıklamamış mıydı? Hem Adalet Bakanına, göre öyle abartılacak ne vardı ki? Altı üstü beş kişi için bu karar verilmiş. Amirleri böyle düşünen yargı artık ne diyebilirdi ki; emre itaatsizlik olamazdı.”İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz ancak bu suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için davanın düşmesine karar verildi” dedi ve noktayı koyuverdi.

***

Bu Vatan Bizim De Bu Devlet Kimin?

Duruşma salonundan bir fotoğraf karesi. Fotoğrafta kürsü ile mağdur yakınları arasında bir polis barikatı vardı. Kimi kimden koruyor bu devlet? Davayı seyretmeye gelen mağdur yakınları dava sonucu protesto etmek isteyince polisin coplu, biber gazlı saldırısına maruz kaldılar. Devletin güvenlik güçlerinin bu tahammülsüzlüğü nedendir acaba? Bu kin, bu öfke niye? O coplar havaya kalkarken, göstericiler vücutlarına inerken duydukları haz nerden geliyor? Yıllar önce Sivas’ta insanlar saatlerce taşlanırken, yakılırken bu güvenlik güçleri ne yapıyordu? Sivas’ta da aynı hazzı duyuyorlar mıydı? Devlet o gün neredeyse bugün de aynı yerde. Katilleri yakalayamayan devlet, mağdurları yargılıyor. Çelenk bırakan, anma programı düzenleyenler hakkında dava açan devlet Sivas Katliamı davasını zaman aşımına uğratıp katilleri koruyor.

***

İnsanlık Dersi

Daha birkaç gün önce Hocalı katliamı anma törenlerinde:

“Türk milleti olarak, ne Kazakistan’da, ne Azerbaycan’da, ne Türkiye’de, ne Balkanlar’da, dünyanın hiçbir yerinde insanlık adına utanılacak bir tarihimiz, bir geçmişimiz yoktur” demiş zatı muhterem İçişleri Bakanımız.

Dersim,6-7 Eylül olayları,1 Mayıs 1977,Çorum, Malatya, Maraş, Sivas, Gazi, Uludere… Ve daha nice sayamadıklarım.

Acaba bu olaylar nerde yaşanmış? Bu geçmiş, kimin geçmişi? Bunlar utanılacak olaylar değil mi?

Bu olaylarla yüzleşebildik mi? Hesaplaşabildik mi?  Kamu vicdanını rahatlatabildik mi? Bu acıları yaşayanlardan özür dileyebildik mi?

Ne gezer. Devlet eliyle örgütledik. Devlet eliyle yaktık, öldürdük. Yakanları, öldürenleri,

savunduk, sakladık, yurt dışına kaçırdık; daha yetmedi davalarını zaman aşımına uğratıp, akladık!

Çünkü onlar milliyetçiydi, onlar mümindi, onlar şeriatçıydı…

Onları savunanlarsa hak ettikleri yerlere geldiler!

Belediye başkanı, baro başkanı, milletvekili, bakan, Anayasa Mahkemesine üye oldular!

Tüm dünyaya insanlık dersi verdik böylece.

***

Adaletsiz bir ülke mezbahadan başka bir şey değildir

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın