Ogene’de HES Direnişi

| 04 Kasım 2011

palmet

PALMET ENERJİ isimli firma tarafından kurulmak istenen hidroelektrik santraline (HES) karşı Ogeneli köylüler yolu kapattı. Şirket araçlarının geçiş yapacağını öğrenen köylüler, Bayburt yolu üzerinde toplanarak PALMET Enerji Şirketi’nin 9 araçlık konvoyunun geçişini engelledi. 2400 metre yükseklikte kar yağışı altında bekleyen köylülerin eylemini engellemek üzere bölgeye 200 çevik kuvvet polisi ve jandarma sevk edildi.

Jandarmanın yetkili olduğu bölgeye bu kez çevik kuvvet polisleri de getirildi. Ara ara kar yağışının yaşandığı yaklaşık 2400 metre yükseklikteki bölgede soğukla mücadele eden Ogeneliler yaktıkları ateşlerle ısınmaya çalışıyor. Şirket çalışanları da makineleriyle bekliyorlar, ancak köylüler direnişi sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyorlar ve yaptıkları bir basın açıklamasıyla tüm kamuoyundan yürütülmekte olan YAĞMA ve TALAN operasyonuna karşı destek istiyorlar:

” Değerli basın mensupları,

Tüm kamouyunun bildiği gibi Karaçam ve Köknar halkının HES lere karşı olan tutumuna rağmen, HES firmalarının bölgeyi devamlı rahatsız etmeleri, bölge halkının, can güvenliği ve bölgede özgür yaşama hürriyetini ciddi derecede tehlikeye atmaktadır. Buna rağmen devletin bölge halkını yok sayarak, şirketlerin yanında yer alıp onlara askeri destek vermeleri bizi derinden yaralamaktadır. Yakın bir tarihte Derebaşı mevkiinde yaşanan olayın ardından tekrar böyle bir girişimde bulunulması açıkça bizi değişik düşüncelere sevk etmektedir. Bölge halkının her türlü demokratik ortamda hakkını aramasına rağmen, devletin bölge halkını yok sayması özgür bir ülkede inanılır gibi bir durum değildir. Özelikle Trabzon İdare Mahkemesinin bu davayla ilgili bilirkişi tayin ettiği, hukuk sürecinin işlediği bir dönemde bilirkişi heyetinin bölgeye gelmesi beklenmeden askeri destek ilen Karaçam ve Köknar’a girilmeye çalışılması bizim yasalara karşı olan güvenimizi tamamen alt üst etmişdir. Bu andan sonra bölgede yaşanabilecek herhangibir olumsuzluğun sorumlusu kesinlikle bizler olamayız. Bizler yaşam alanlarımızı korumaya devam edeceğiz. Mücadelemiz yaşam mücadelesidir ve meşrudur. Duyurumuz yaşam alanlarımıza saldıranlara uyarıdır.”

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın