“YGS’nin Şifresi Cemaatin Elinde”

| 20 Nisan 2011

27 Mart 2011 tarihinde yapılan Yükseköğrenime Geçiş Sınavı sonrası ortaya atılan şifre iddialarını eleştiren Tonya’daki öğrenciler bir basın açıklaması yaptı.

 Tonya Cumhuriyet Alanı’nda yapılan basın açıklamasına veliler de katılarak öğrencilere destek verdi.

 Bu arada, orta dereceli okullarda öğrencilere baskı yapılarak basın açıklamasına katılmalarının engellendiği iddia edildi.

 “Ygs’nin şifresi cemaatin elinde” İfadesinin kullanıldığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

 “Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a; Bakanlardan milletvekillerine bütün yetkili makamlar, kaygı ve taleplerimize kulak tıkayarak şifreden tatmin olmuş, ”şifreyi” aklamıştır. Bizlerden uslu uslu oturup önümüzdeki sınava hazırlanmamızı isteyen yetkililer bilmelidir ki, ne köle gibi çalıştırarak güvencesizliğe mahkum ettiğiniz öğretmenlerimiz, ne de okul sıralarında güzel bir gelecek hayali kuran biz liseli ve dershaneli öğrenciler; paralı, niteliksiz eğitim sisteminize de rekabetçi, “kayırmacı”, denetimden yoksun sınav sisteminize de güvenmiyoruz.”

 “Hak arayan bütün kesimleri provokatörlükle yaftalayanlar, açıktır ki, şifreleme olayına ve şifrenin ardındaki cemaat bağlantısı iddialarına “Fransız” kalmıştır.” denilen basın açıklamasında şöyle devam edildi:

 “Yapılması gerekenler bellidir; kayıt, kırtasiye vb. kalemlerle okullarımızı ticarethaneye çevirenler, bizi dershaneye mahkum edenler, kendi yandaşlarına sınav sorularını vererek yüz binlerce öğrencinin geleceğiyle oynayanlar, öğrencileri haremlik-selamlık sınava sokanlar,   gencecik arkadaşlarımızın intiharına sebep olan bütün yetkililer derhal istifa etmeli, şifreciler yargılanmalıdır.”

 Dershane ve liselere devam eden öğrencilerin yaptığı basın açıklamasına öğrenci velileri de destek verdi. Öğrenci velileri adına konuşan Nuran Sağlam, “Ülkemizi yönetenler, ÖSYM’nin açıklamalarından tatmin olduklarını söylüyor. ÖSYM bile şifre iddialarını kabul etmek zorunda kalmıştır. Bu sınav kesinlikle iptal edilmeli, sorumluları yargılanmalıdır.” dedi.

 Basın açıklamasına katılan öğrenciler, okullarında baskı gördüklerini ve birçok arkadaşlarının basın açıklamasında yer alamadıklarını belirttiler.

 

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın