Hopalılar HES’leri Tartıştı

| 04 Nisan 2011

Hopa

Hopa Dernekler Platformu tarafından doğayı ve yaşamı tehdit eden HES projelerine ilişkin konuşan akademisyen Prof. Dr. Fuat Ercan, hükümetin enerji şirketlerinin çıkarlarını korumak için canla başla “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı”nı çıkartmaya çalıştığını söyledi.

Hopa Dernekler Platformu, hidroelektrik santrallerin (HES) doğaya ve yaşama olan etkilerini, suyun metalaştırılmasını, HES karşıtı mücadelelerin bilgi aktarımına dönük olarak “HES’ler ve Yaşam Mücadelesi” başlıklı bir panel düzenledi. TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen panele konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi ve doğal yaşam savunucusu Prof. Dr. Fuat Ercan ve Av. Kazım Erkut Güzel katıldı.

Panelde ilk olarak söz alan Prof. Dr. Fuat Ercan, AKP hükümetinin son altı aydır “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı”nı çıkarmaya dair canla başla çalıştığını söyledi. Hükümetin ilk kez bu kadar hızlı bir şekilde bu yasayı çıkarmak için çalıştığını dile getiren Ercan, “Çünkü enerji şirketleri bizim gözümüz açıldı, biz artık suya yatırım yapıyoruz diyor. Hükümet de bu şirketlerin işlerini korumak için bu yasayı hızlıca çıkartmak istiyor” diye konuştu. Ercan, yasanın sadece suların özelleştirilmesini değil, aynı zamanda etrafında bulunan köylerin ve meraların da özelleştirilmesini beraberinde getireceğini dile getirdi. Ercan, “Hükümet sürekli bir biçimde yasayı gündeme getirirken kalkınmadan bahsediyor. Bu yatırımlarla ülkenin kalkınacağından bahsediyor. Onlara şu soruyu sormak lazım. Bu kalkınma ülkeye ve halka mı, yoksa şirketlere mi?” diye de sordu.

Tüm bunlar yaşanırken, Türkiye solunun her seferinde “devlet bu olaylara neden müdahale etmiyor” diye yakınmakla yetinmesini de eleştiren Ercan, özelleştirmelerin bizzat kamu üzerinden yapıldığına işaret etti. Ercan, özelleştirmelerle ilgili çözümün iktidarın AKP ya da CHP’de olmasıyla sağlanamayacağını da ifade etti. Her iki siyasi parti arasındaki meselenin “özelleştirmeyi hangi şirketin alacağı” konusunda olduğunu vurgulayan Ercan, bunlara karşı güçlü bir mücadele için çevre hareketleri ile anti-kapitalist mücadelenin ortaklaştırılması gerektiği üzerinde durdu.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın