Hopa’dan HES’e ilk ders.

| 21 Aralık 2010

Hopa’da yapılmak istenen Güneşli Hes projesi için planlanan Halk Bilgilendirme Toplantısı, Hopalıların yoğun tepkisi sonucu başlamadan bitti.

Toplantı öncesinde Hopa Dereleri Koruma Platformu’nun çağrısına yanıt veren halk saat 12’den itibaren ilçe parkında toplanmaya başladı. Buradan toplantının yapılacağı Hopa Öğretmenevi’ne doğru alkışlarla, sloganlarla yürüyüşe geçti. Uzun süre öğretmenevinin önünde horon teperek, türküler

söyleyerek bekleyen halk, sık sık “Hopa suyuna sahip çıkıyor” diye slogan attı. Eyleme Artvin, Fındıklı, Arhavi ve Pazar’lı Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri de katıldı.
Hopa’nın içme suyunun karşılandığı Balıklı dağı havzasının sularına göz diken şirket yetkililerinin ve İl Çevre ve Orman Müdürü Ethem Boz’dan oluşan heyetle görüşen Hopa Dereleri Koruma Platformu yetkilileri ve Güneşli Köyü muhtarı Hüseyin Aydın, “Hopa halkının ne düşündüğünü sloganlardan anlamışsınızdır. Bizim satılık suyumuz yok. Toplantıya da katılmayacağız.” diyerek bunun tutanaklara geçirilmesini istedi.

ÇED Toplantısının yapılamadığına dair tutanak halka okundu. Halkın ısrarla şirket yetkililerinin Öğretmenevinden çıkmamasını beklemesi üzerine konuşma yapan Dereleri Koruma Platformu sözcüsü Cemil Aksu, “Bugün amacımıza ulaştık. Ama bu iş burada bitmeyecek. İnatla, kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaşamın her alanına taşıyacağız” dedi. Konuşmanın ardından alkış ve sloganlarla eylem bitirildi.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın