Füze Kalkanı Nereye?

| 09 Aralık 2010

ABD’nin dayattığı NATO savunma sistemi kapsamında Trabzon da da füze kalkanı kurulacağı iddiası var.

NATO savunma sistemi kapsamında füze kalkanı ya da radar istasyonu kurulması için Karadağ ve Kadırga Yaylası’nın adı geçiyor. Üç yıldan beri yapılan çalışmalar bu iki tepede yoğunlaşıyor.

ABD’nin dayattığı NATO savunma sistemi kapsamında Trabzon’da radar üssü kurulacağı iddia edildi.

Trabzon’da kurulacak üssün Karadağ  ya da Kadırga Yaylası’nda olacağına yönelik iddialar ortaya atıldı.

NATO’nun füze kalkanı projesi ile ilgili tartışmalar giderek alevleniyor.

Karadağ Yaylası-Trabzon

Değişik iddialar var

İddialara göre füze kalkanı Kadırga’da kurulacak, hatta çalışmaların başladığını söyleyenler var. Füze kalkanı sisteminin sınırlarımız içerisinde kurulmasına birçok kesimden tepki yağıyor.

Fakat şu ana kadar yer konusunda net bir açıklama yapılmış değil.

Günebakış Gazetesi’nde yer alan bir habere göre ise füze kalkanı sistemi Karadağ’da kurulacak.

Trabzon da yayımlanan Karadeniz den Günebakış Gazetesi nde geçtiğimiz ay içinde yer alan bir haberde, Karadağa da 2008 yılında ölçümler yapıldığı ve askeri üs kurmaya uygun olduğu bildirildi.

Günebakış Gazetesi nde yer alan haber şöyle: “NATO’nun Doğu Karadeniz Bölgesi’ne kurmayı planladığı radar üssüyle ilgili dün ilginç bir gelişme yaşandı. Vakfıkebir’de yaşayan ve toplumun saygın bir siyasetçi olarak tanıdığı ancak isminin verilmesini istemeyen bir yetkili Günebakış’ı arayarak 2008 yılında yaşadığı gelişmeyi nakletti. Genelkurmay Başkanlığı tarafından biri albay, biri binbaşı ve 2 rütbeli subayın Trabzon’a gelerek kendisini de yanlarına alıp Karadağ’a çıktıklarını anlattı. Karadağ’da ellerinde ölçüm cihazlarıyla 8 saat çalışma yaptıklarını belirten aynı yetkili, “Karadağ’ı internet üzerinden Amerikalılar tespit etmiş. Bizim Genelkurmay yetkililerini o noktaya yönlendirmişler. Yani başka yerde çalışma yapılmadan Karadağ’a çıktık. Ölçümler sonrası yerin çok müsait olduğunu söylediler. Amerika’nın buraya üs kurmak istediğini ifade ettiler. Ancak bu üssün 3 yıl sonra kurulabileceğini söylediler. Şimdi anlıyorum ki, o zaman yapılan çalışma şimdi yürürlüğe sokuluyor” dedi.

Kadırga Yaylası- Trabzon-Gümüşhane

Kadırga Yaylası da gündemde

Füze Kalkanı projesi için Kadıra Yaylası nda da üs kurulabileceği yönünde iddialar basında yer alıyor.

Araştırmacı yazar Mahiye Morgül, internetteki makalesinde ” Trabzon’da, Kadırga Yaylası’na da üs kuracaklar. Başladılar bile. İşte o yaylada manyetik şiddeti en yüksek baş vericiler kuruldu bile. Yaylaya dikilen baz istasyonları Avrupa nın bile en yüksek gerilim istasyonlarıdır.İşler üç yıldan beri devam ediyor. Ancak, parlamento kararı henüz alınmamıştır. O yüzden mecburen gündeme getirildi. Yollarımıza asfalt dökülürken neden yayla yoluna TIR geçecek genişlikte beton yol yapılıyor?

1955′te Trabzon’da Boztepe Nato üssüne giden yol da beton yol idi.

Beton yol, sadece Amerikan askeri yollarında kullanılan yoldur.

Asfalt maddesi kar suyunda erir, her kış yeniden dağılır, çukurlar oluşur, yenilenmek ister. Oysa beton yol, bir defalık yapılır bir daha bozulmaz.” görüşlerine yer verdi.

Öte yandan internette yer alan başka bir makalede araştırmacı yazar Cüneyt Şaşmaz şu iddialarda bulundu: ” Samsun-Artvin arasında; yayladan yaylaya dağlardan geçecek olan safari yolunun altındaki neden de, Kadırga Füze Üssü dür. Bu yol da, o üssün tali yoludur. Dağlar ve yaylalar halkın geçişine kapanacak, emperyalist Amerikan ordusunun emrine verilecektir. Görünen plan budur. Denizden de bir yol açılıyor Kadırga ya; Beşikdüzü Şalpazarı hattında devam eden, tır geçebilen yollar açılıyor… Kadırga Yaylasın a kurulmuş olan manyetik şiddet dağıtıcı baz istasyonları hakkında ve bu üs için devam eden tali yol yapımları hakkında halkımızı bilgilendirelim. Başımıza örülen tuzakları gösterelim. Çünkü farkında olmak, düşmanı bertaraf etmenin ilk şartıdır. Arılarımızı ve nesillerimizi manyetik şiddetten kurtarmak ve korumak, birinci işimiz olsun.”
TONYAHABER

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın