Borusan’a “Horonlu” Protesto

| 26 Kasım 2010

Aksu köylüleri ve çevre hareketi, Borusan Şirketi’nin uluslararası ortaklıkla Aksu Vadisi’nde yapımını sürdürdüğü HES inşaatını Borusan Filarmoni Orkestrası’nın konseri öncesi protesto etti. Eylemde horon tepildi; basın açıklaması yapıldı. Şirketse “iyi enerji” bildirileri dağıttı.

Erzurum İspir ilçesi Aksu köylüleri, Borusan Holding’in Aksu Vadisi’nde yapımını sürdürdüğü hidroelektrik santral (HES) inşaatlarını dün akşamki (25 Kasım) Borusan Filarmoni Orkestrası’nın konseri öncesi protesto etti.

Aksu köyleri ve HES karşı mücadele verenlerden oluşan 200 kadar eylemci, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın önünde toplanıp şirketi protesto etti. Şirketse, kitlenin protestolarına karşılık medyaya ve konser için gelenlere, “İyi Enerji” kampanyalarını tanıtan bildiriler dağıttı.

Eylem sırasında giriş kapısında bildiri dağıtmak isteyen eylemcilere polis müdahale etti. Yaşanan arbede kısa sürede yatıştıktan sonra tulum ve Direnişin Ritimleri grubu ile müzik eşliğinde eylemciler horon oynadı.

Açıklama öncesi konuşan Aksu köylüsü Hanifi Aksu, büyük medya kuruluşlarının Borusan Holding ile varolan ticari ilişkileri nedeniyle eylem haberlerini doğru yansıtmadıklarını ifade ederek, şirketin dağıttığı bildirileri “Gerçekleri Aksu’da görüyoruz” diyerek yırttı.

Çoruh Aksu Vadisi Koruma Platformu adına basın açıklamasını okuyan Ebru Erbaş “Anadolu’nun çığlığına kulak verin… Kar hırsıyla Anadolu’yu geri dönüşsüz biçimde bir yıkıma sürükleyen doğanın yok edicileri, sözde kültür sanat etkinlikleriyle kanlı ellerini yıkayabileceklerini zannediyor” dedi.

“Borusan’ın yaşam savunucuları ve biz vadi halkını hedef alan açıklamalarını esefle kınıyoruz” diye ekleyen Erbaş, şöyle devam etti:

“Geçen hafta yine onlarca balık öldü, derenin günlerce gri aktığını, binlerce balığın ters dönerek Çoruh’a sürüklenmelerine vadide bulunan herkes defalarca şahit olmuştur.

“Su boşa akar demek doğanın varoluşuna hakarettir. HES projeleriyle sularımızın kullanım hakları şirketlere devrediliyor, sular tünellere hapsediliyor, yatağında akan su bırakılmıyor. Hayat kaynağımızı oluşturan suyun alınmasının onarılamaz sosyal ve çevresel felaketlere neden olduğu yadsınamaz bir gerçektir.”

Şirket ise medyaya gönderdiği açıklamada, platformun eleştirilerini kabul etmeyerek “Doğaya saygılı ve çevreyle uyumlu” projeler ürettiklerini savundu ve yürüttükleri “İyi Enerji” kampanyalarını tanıttı.

******

Basın açıklamasının ardından ritim grubu ve tulum eşliğinde eyleme devam eden aktivistler polis müdahelesi ile karşılaştı. yaşanan olayların yanlı basında “bilinçsiz çevreciler konser bastı” şeklinde yansıtılması üzerine Aksu vadisi platformu bir medya kuruluşlarına bir açıklama geçti.

Kamuoyuna Duyurulur

Dün akşam (25 Kasım) Borusan’ın Çoruh Aksu Vadisinde yürütmekte olduğu HES projelerini Çoruh Aksu Vadisi Koruma Platformu olarak bir kez daha protesto ettik. (Dün okunan basın açıklaması ektedir.)

Eylem sonrasında, Sanatı, katlettikleri Aksu vadisi ile besleyen Borusan eylemimizi ve bizleri sanat düşmanı olarak yansıtmaya çalışmıştır.  Amacımız Aksu’nun sesini doğanın ritimleri ile duyurmaktır.
Lütfi Kırdar önündeki eylemde konser girişleri bittikten sonra, yaptıkları müziğe kapı önünde devam etmek isteyen Direnişin Ritimleri grubuna polis müdahale etmiş; yere düşen bir kadınlar tekmelenmiştir. Bunun üstüne oluşan tepkilerle arbede yaşanmıştır.
Bu durum Borusan’ın ticari ilişkide olduğu büyük medya kuruluşları tarafından “bilinçsiz çevreciler konser bastı” şeklinde haberleştirilerek saptırılmaya çalışmıştır.
Ortada konser basmak gibi bir durum olmadığı, görüntülerden de apaçık ortadadır. İçeri girmek gibi bir teşebbüs olmamış, yalnızca eyleme kapının tam önünde devam edilmek istenmiş ve güvenlik-polisin yarattığı gerginlik sonucu itişme yaşanmıştır.
Basın Kuruluşları ise basın açıklamamıza neredeyse hiç yer vermeyerek, konuyu saptırarak yaptıkları haberlerde, Borusan’ın gerçekleri yansıtmayan açıklamalarına ise tam yer vermiştir.
Borusan eylem sırası ve sonrasında medya ve kamuoyuna “şeffaflık ilkesi gereği açmış olduğu” iyienerji.net sitesini paylaşmış, yaptıkları bildirilerle her şeyin güllük gülistanlık olduğu görüntüsünü vermeye çalışmıştır.
Borusan sitesinde Aksu vadisinin 3 adet fotoğrafını yayınlayarak herkesi aptal yerine koymaya çalışmaktadır. Bu fotoğraflar arasında neden ağaçları keserlerken, borularla atıklarını derelere akıtırken ya da kepçelerle mezarlara girerkenki görüntüleri yoktur? Borusan’ın şeffaflığı oturdukları yerden bilmezden, görmezden gelmekten ibarettik. Basını ve kamuoyunu açıkça kandırmaya, yanlış yönlendirmeye çalışan Borusan’ın ta kendisidir.
Dezenformasyon kampanyalarında kendi kurumsal sitesinde Aksu’nun mazide kalan cennet fotoğraflarını kullanmaları ise pek isabetli olmuştur; böylelikle katliamlarının boyutu daha çarpıcı şekilde ortaya çıkmaktadır. Aksu’dan güncel fotoğraflarını görebilmek için   http://www.facebook.com/coruhaksuvadisi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hidroelektrik santraller konusunda gerçeği bir kez daha tekrar ediyoruz:
Enerji gerekçesiyle  Türkiye’nin her yerindeki akarsular, doğayı yok etme pahasına kâr peşinde koşanların saldırısı altındadır. 2000’e yakın HES projesiyle, sularımızın kullanım hakkı şirketlere devrediliyor, sular tünellere hapsediliyor, yatağında akan su bırakılmıyor. Anadolu dünyanın en önemli doğal kaynağı haline gelen suların paylaşım savaşlarının sahnesi edilmiştir. Sularımız şirketlere satılıyor, tarımın doğduğu topraklarda doğa, tarım, köylülük yok ediliyor.
Borusan da bu yağmadan pay kapmaya çalışan bir akbaba edasıyla 2007’de enerji şirketlerini kurmuş, yukarda  açıklanan düzenle HES lisanslarını kapmış, sonra da bunları “yatırım” diye göstererek şirket hisselerini Alman Energie Baden-Württemberg AG şirketine satarak “pek karlı bir operasyon” yaptığı hayaline kapılmıştır. Alman ortaklarına kurdurdukları hayalleri de yıkacağımız için peşinen özür dileriz (!)…

Borusan’ın dezenformasyon kampanyalarının ise yanıtsız kalacağı düşünülmesin. Yalanları tüm açıklığıyla ifşa eden ayrıntılı raporu ise çok yakında açıklanacaktır.

Çoruh Aksu Vadisi Koruma Platformu

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın