Koza’da Neler Oluyor?

| 25 Ekim 2010

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilmekte olan Gümüşhane Mastra Altın Madeni ve Zenginleştirme Tesisi hakkında çok önemli iddialar var.

AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen Koza Altın İşletmeleri A.Ş hakkındaki iddialar şöyle:

İşçilerin her birine iş kanunu ve şirket personel yönetmeliği dışında yasal olmadığı iddia edilen hizmet sözleşmesi imzalatıldığı belirtiliyor. Ayrıca 23. maddesinde gizlilik başlığı altında şirketin faaliyet konusundaki tüm hususlar ve tüm planlamaların gizli olup, şirketin veya iş ilişkilerine ait tüm bilgileri, kayıtları, belgeleri, bantları, diskleri ve yazışmaları işle ilişkileri bitse bile açıklayamayacakları ve haklarında dava açılabileceği endişesi taşıyorlar.

Tesiste kullanılan siyanür, sodyum, hidrojen sülfür ve sülfürik asit gibi kimyasal maddeler hakkında birimlerde çalışanların yeterince bilgilendirilmediği ve gerekli önleyici aletlerin temin edilmediği, medikal eldivenler ile bu riskin önlenmeye çalışıldığı ileri sürülüyor.

Gümüşhane Mastra Altın Madeni ve Zenginleştirme Tesisinde  kaza yapıp ölümden dönen su tankı şoförü, hiç bir tazminat verilmeden hemen işten atıldı. Çünkü imzalatılan sözleşmelerde sözleşme süresi kısmında “bu sözleşme … tarihinde sona erecektir” şeklinde bir madde olduğu ve işten çıkarılan kimseye tazminat ödenmediği öne sürülüyor.

Çamur biriktirme havuzlarının duvarlarında sızma olduğu, dolayısıyla siyanür gibi kimyasalların toprağa karıştığı, Gaz algılama cihazı olan drager cihazının çalışmadığı ve göstergesinin standart olan 1,4 değerinde kaldığı şeklindeki iddialar ihmalin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Tesiste ruhsat iznindekinin iki katı PPM siyanür kullanıldığı ve yetkililerin buna göz yumduğu, hidrojen sülfür bacalarının çalışmadığı ve direkt havaya karıştığı da diğer iddialar arasında.

Ilgili madenin sahibi olan Koza Grubu; iktidar desteğiyle sermayesini büyütüyor. Koza’nın ismi bugünlerde medya sektöründe de oldukça fazla anılmaya başladı. Elinde Kanaltürk, Bugün Gazetesi ve Bugün TV bulunan Koza Grubunun, Doğan grubunun elinde bulunan Milliyet, Vatan gazeteleri ve Star televizyonuna talip olduğu biliniyor.

TONYA KALANDAR DERGISI

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın