Mülk Adaletin Temeli

| 24 Ekim 2010

Çürüme ve kokuşmuşluğun ayyuka çıktığı devlet kurumlarında köklü biçimde gelenekselleşmiş olan rüşvet mekanizmaları, her zamanki gibi sadece egemenlerin kendi iç çatışmalarından kaynaklanan  “talihsizlikler” sonucu tesadüfen ortaya çıkabiliyor. Bu mekanizmaların içinde öğütülerek harcanan “sıradan insan” ömürleri için rahatsızlık duymayan egemenler, bu kez yine birbirleriyle rant amaçlı bir rüşvet savaşına girerek,  kendi sistemlerinin bütün pisliklerinin kaçınılmaz şekilde ortalığa saçılmasına neden oldular.

Iki farklı sermaye grubu arasında, Istanbul’da bir fuar alanının ele geçirilmesi üzerine gelişen ve karşılıklı trilyonluk rüşvetlerin havada uçuştuğu kirli mücadele, artık göz yumulamayacak bir noktaya ulaştığı anda, polis operasyonu ile sonuçlandı.

6 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonlar sonunda Yargıtay’ın bazı hukuk dairelerinde görülen davalarda ve İstanbul’daki yerel mahkemelerde rüşvet verdiği ve aldığı iddia edilen 13 avukatın da aralarında bulunduğu toplam 38 kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar arasında, emekli Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Mustafa Oskay, organizasyonun başındaki isim olarak gösterilen avukat Necdet Okçu ile Yargıtay’da görevli yazıişleri müdürleri ve memurların da bulunduğu bildirildi. Savcılık, yurtdışında bulundukları öğrenilen ve Yargıtay’daki bir dosya için şüphelilerden yardım isteyen Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan ile İTO Başkanı Murat Yalçıntaş hakkında da yakalama kararı çıkarttı. Yargıtay Başkanlığı, 6. Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Hasan Erdoğan hakkında soruşturma başlattı.
Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in “olur”u sonrası sürdürülen soruşturmanın operasyona dönüştürülmesinin ardından hâkimler hakkındaki dosyalar Adalet Bakanlığı’na, Erdoğan’la ilgili dosya da Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay, bir muhakkik tayin ederek Erdoğan hakkında soruşturma başlattı.
Rüşvet şebekesinin diğer çalışmalarını açığa çıkartmak için Ankara Cumhuriyet Savcıları Mehmet Tamöz ve Hüseyin Kocabey’in başkanlığında bir çalışma ekibi oluşturuldu. Savcılık talimatlarıyla başlatılan ve Ankara Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Dairesi’nce desteklenen çalışmalarda bazı dosyalarla ilgili para karşılığında işlem yapıldığı da anlaşıldı.
Telefon dinlemesi ve görüntülü izleme sonrası şebeke içinde 13 avukatın yanı sıra 5 Yargıtay mübaşiri, hukuk dairelerinin bazılarının yazı işleri müdürlerinin bulunduğu anlaşıldı. 11. Hukuk Dairesi yazı işleri müdürü Yusuf Doğan da gözaltına alındı. Ünlü gece kulübü Reina’nın sahibi Koçarslan ile Yalçıntaş’ın yurtdışında bulundukları anlaşılırken, iki isim hakkında da yakalama kararı çıkartıldı.

Savcılar Tamöz ve Görüşen’in talimatı doğrultusunda Ankara, Zonguldak, Kırıkkale, Sakarya, İstanbul ve Hatay’da yapılan operasyonlarda toplam 38 kişi gözaltına alındı. Polisin gizli takipleri sırasında şebekenin Yargıtay’daki memurlar üzerinden işlemlerini takip ettiği, avukat Necdet Okçu ’nun ayarladığı mübaşirlerin rüşvet organizasyonunda kullanıldığı belirlendi.

Bazı davalara “etkin biçimde” müdahale eden şebekenin, kendilerinden talepte bulunan bazı kişilerden para aldıkları, ancak davayla ilgilenmedikleri, “Toto” yöntemiyle davaları akışına bırakarak, sonucun istedikleri gibi çıkması halinde para aldıkları saptandı. 
Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’nin İDTM lehine vereceği karara hukuki zemin hazırlamak için, bir günde İDTM’ye fuarcılık izin belgesi düzenlenip dava dosyasına konuldu. Avukatlar Süleyman Balcı ve Necdet Okçu’nun “700 bin lira daha istendiği”ni iletmesi üzerine İDTM Yönetim Kurulu toplandı ve bankadan para çekilmesi kararı çıktı. Bu süreçte gelişmeye itiraz eden İDTM Genel Müdür Vekili Osman Orkun Bilgivar da istifa etti.
İDTM’nin avukatı Süleyman Balcı ve İDTM Finans Sorumlusu Resul Dalkıran, Ankara’da görüştükleri avukat Necdet Okçu’ya paranın nasıl ödeneceğini de kararlaştırdı. İstanbul’dakiler, paranın, tahliye kararının onandığı 18 Kasım 2008’de elden ödendiğini sanırken, yapılan tespitlere göre bu para avukatlar arasında pay edildi.

Gözaltına alınanlar arasında Süleyman Balcı, Şenol Saltık, Nuray Gültekin, Mehmet Osmanoğlu, Şevket Çelik, Kamil Yıldırım, Dünya Ticaret Merkezi Finans Müdürü Resul Dalkıran, İDTM Genel Müdürvekili Osman Orkun Bilgivar, CNR’nin tahliyesi sonrası salonları kiralayacak NTSR firmasının Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu, Firuze Karaman, Serap Koç Albayrak, Bülent Akyol ve Davut Meydan’ın da bulunduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. aşk diyor ki:

    gayet güzel bir yazı, ellerinize sağlık.

Yorum Yapın