Tonya Kitabı Çıktı

| 23 Ekim 2010

Trabzon’un ilçesi Tonya’nın tarihsel, coğrafik, sosyal, ekonomik yapısı ve kültürel özelliklerinin tanıtımı konusunda ileri bir adım daha atıldı. Gazeteci, eğitimci,  yazar Hasan Kalyoncu; doğup büyüdüğü Tonya çevresinde, yıllarca yaptığı gözlem ve incelemelerin sonuçlarını, yeni yayımladığı “TONYA” kitabında yazılı ve görsel verilerle birlikte yansıtmıştır.

450 sayfa dolayındaki kitapta,  Tonya’nın tarihi, coğrafyası, ekonomisi, eğitim ve kültür bölümleri yanında Tonya dan yetişenler ve Edebiyatımızda Tonya başlıklı bölümler ile eski fotoğraflar yer alıyor.

Tonya kitabını hazırlayan Kalyoncu, “1989 yılında Her Yönüyle Tonya adlı kitabı hazırlamıştım. O dönemin sınırlı olanakları ile hazırlanan kitabı güncelleştirmeyi düşündüm. Kırk yıllık bir birikimi belge ve bilgilerle okuyucu ile paylaşmak istedim.” dedi.

Kalyoncu ayrıca on bir yılını tamamlayan Tonyahaber Gazetesi yanında, 2001 yılında “Tonya Ağzının Dilbilgisel Özellikleri Ve Tonya Sözlüğü” ve 2006 yılında  Tonyalıların yaşamından çıkmış, yaşamın zorluklarını alaya alan, bir çok davranışı eleştiren, en acımasız tepkileri gösteren halkbiliminin değerli söz ürünleri olan Tonya Fıkralarının anlatıldığı Bir Tutam Gülücük  adlı kitaplarıyla da Tonya’nın dokusunu, kültürünü tanıtma yönünde katkı sağladı.

Kitabı isteme adresi: Tonya Haber Gazetesi- Büyük Liman Caddesi

Tonya- Trabzon

Telefon:0462 881 14 15

E_posta: tonyahaber@hotmail.com

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. Hasan Küçük diyor ki:

    Sayın Hasan Kalyoncu, Tonya’mızı her yönüyle ele alarak çok güzel bir şekilde kitaplaştırarak yayınladınız. Bu takdire şayan hizmetinizi ve o altın kaleminizi en kalbi duygularla ayakta alkışlıyorum. Selam ve sevgilerimle.

Yorum Yapın