İkizdere Yerlilerinin Zaferi !..

| 22 Ekim 2010

İkizdere vadisinin doğal varlıklarına yönelik talan girişimlerine karşı uzunca bir süredir mücadele veren İkizdere vadisi yerlileri ve İkizdere Derneği ilk zaferini kazandı. Uzun soluklu mücadeleler sonucunda, Trabzon Koruma Müdürlüğü, tarihi bir karara imza atarak İkizdere Vadisi’ni SİT alanı olarak kabul etti. Bu karar sonucunda, İkizdere, Anzer ve Ovit yöresinde yapılması planlanan 22 Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi’nin engellemiş olacağı bildirildi.

Yürütülen mücadele sürecinde, sadece siyasi iktidar güçleriyle ve yağmacı şirketlerle değil, yeterince “yerli” olmayan bir kısım eşrafla ve bazı muhtarlarla da karşı karşıya gelen İkizdere Derneğinden, bu son gelişme üzerine yapılan açıklamada, “Bugün; HES’lerin pençesinden kurtulduğumuz, yeşilimizi ve doğamızı geleceğe armağan ettiğimiz gündür. Maden ocaklarıyla kesilecek binlerce ağacı çocuklarımıza emanet ettiğimiz gündür.” denildi.

Açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi; “Yıllardır STK’lar olarak verdiğimiz hukuk mücadelesinin ve halk dayanışmasının bir sonucu olarak, bilimi ve gerçekleri de arkasına alan İkizdere, kazanmıştır. Bölgemiz Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nce SİT alanı ilan edilmiştir. Bundan böyle ülkemizde bir vadi daha HES darbelerinden korunmuş olacak ve ülkemiz geleceğine İkizdere doğal güzellikleri ile hizmet edecektir. Türkiye’de HES’leri tartışılır hale getiren ve sorgulamamıza yardımcı olan başta İkizdere Derneği olmak üzere, HES konusunda birçok STK ile ortak hareket eden İkizdereliler, bölgelerini korumak için tüm yasal yollara başvurdu ve hukuk alanında birçok zaferler kazandı. Ancak tüm bu kazanımlara rağmen bölgede kalıcı bir çözüm oluşturmak için bölgenin SİT alanı olması gerekliliğini savunan İkizdere Derneği, gelinen noktada amacına ulaşmış oldu. Bölgemizin önümüzdeki yıllarda yalnızlaşmaması yok olmaması kanser vadisi olmaması için çabalayan ve bu uğurda bizlere desteklerini esirgemeyen tüm STK’lara, basın yayın organlarına ve elbette mücadelenin kilit noktasında yer alan İkizderelilere sonsuz teşekkürlerimizi sunar, ve gelecek asırlara bırakılmış bir doğa mirasının oluşmasına katkı sunan tüm vicdan sahibi kamu kurum ve kuruluşlarına saygılarımızı iletiriz” denildi.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. m.polat diyor ki:

    İsterse böyle bir başarılı sonuçları olmasın, bizim de buradaki HESlere karşıtı mücadelemize güç veren mücadeleniz yeter. Bu kararın çıkması için emek verenleri kutluyorum. Fethiye-Saklıkent Koruma Platformu

Yorum Yapın