İşçiler Fransa’yı sallıyor!

| 17 Ekim 2010

Fransa’da geçtiğimiz Salı günü başlayan 7. grev dalgası gün geçtikçe büyüyor. Petrol rafinelerinde grevin yayılmasıyla ülkede petrol sıkıntısı baş gösterirken, ulaşım tamamıyla durma noktasına geldi. Fransa’da 7. grev dalgası Sarkozy hükümetini zorluyor. Hükümetin minimum emeklilik yaşını 60’dan 62’ye, tam devlet emeklilik maaşı alınabilecek yaşı da 65’ten 67’ye çıkarma planlarına karşı başlayan grev büyüyerek devam ediyor.

Grevler yüzünden ülkedeki petrol rafineri ve depolarının neredeyse tamamı kapandı. Paris’in ana havaalanlarına petrol taşıyan boru hattı dahi işlemiyor. Son olarak Fransa’nın kuzeybatısındaki kasabalarda bulunan ve henüz greve katılmamış 10 rafineride çalışan işçiler de greve katıldı.

Hükümet petrol stoklarının yeterli olduğunu duyurarak kamuoyunu sakinleştirme çabasında. Petrol dağıtım şirketleri ise yaptıkları çağrıda hükümetin rafinerilerinde çalışan işçilerin grevine müdahale etmesini istedi.

Ulaşım da felç
Öte yandan grevin en etkili olduğu alan ulaşım ağları. Demiryolu işçilerinin tamamı greve katılıyor. Tren seferleri ve şehriçi ulaşım işlemez durumda. Fransa Senatosu önümüzdeki 20 Ekim’de yasa tasarısını oylayacak. Sendikalar, yasa tasarısının oylanmasından önceki gün yeni bir genel grev yapacaklarını duyurdu. Sendikaların düzenlediği eylemlere lise ve üniversite öğrencileri de yoğun destek veriyor.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın