Tulumlu Horonlu HES Protestosu

| 11 Ekim 2010

Rize’nin Hemşin ilçesinde yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) projeleri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarca protesto edildi.

Hemşin’de yapılması planlanan Yeşiltepe Regülatörü ve HES projesi için, yapımcı firma tarafından Hemşin Belediyesi toplantı salonunda Çevre Bölgesel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı yapılması planlandı. Rize Çevre ve Orman İl Müdürü Sabit Kandemir’in de katılmak amacıyla Hemşin’e gittiği toplantı, firmanın daha önce Hemşin Belediyesine izin başvurusu yapmaması ve Belediyenin, söz konusu salonda toplantı yapılmasına izin vermemesi nedeniyle yapılamadı.

Bu arada toplantıyı protesto etmek amacıyla ilçede bulunan sivil toplum örgütü üyeleri ve vatandaşlar ile Derelerin Kardeşliği Platformu temsilcileri, Hemşin Belediyesi önünde toplanarak firmaya tepki gösterdiler. Göstericiler ayrıca HES karşıtı sloganlar atarak firma yetkililerini protesto ettiler. HES’lere tepki gösteren vatandaşlar, ilçede HES yapılmasına izin vermeyeceklerini de söylediler.
İlçenin Kantarlı, Hilal ve Çamlıtepe Köyleri Dernekleri Birliği adına açıklama yapan Hasan Küçük, bölgede yapılması planlanan HES’ler ile su kaynaklarının kirletileceğini, çevrenin tahrip edileceğini, ekonomik faaliyetlere geri dönülemez şekilde zarar verileceğini söyledi.

Davanın, Doğu Karadeniz’in diğer bölgelerinde olduğu gibi tüm Hemşinlilerin davası olduğunu ifade eden Küçük, ”Bu nedenle bu dava için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Bölge insanını dikkate almadan yapılan projeler kabul edilemez. Ayrıca yapılması planlanan HES’ler heyelanlara da neden olabilecektir” dedi.

Rize genelinde 123, Hemşin’de ise 3 ayrı HES projesi bulunduğunu belirten Küçük, ”Bu durum da ne büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyuyor. İlçede yapılacak olan santralden elde edilecek enerji, ülkenin kayıp kaçak elektrik kullanım oranının sadece 10 binde biri. Yani çok önemsiz bir enerji miktarı elde edilecek. Biz enerjiye karşı değiliz. Ama bölgenin tahrip edilmesine karşıyız” diye konuştu.

Hemşin Sosyal Sorumluluk ve Gelişim Derneği Başkanı Musa Abay ise dünyada su kaynakları ve oksijenin azaldığını savunarak, ”Böyle bir olgu varken Hemşin gibi dünyada nadir bulunan bir yerin tahrip edilmesine izin vermeyiz. ‘Yakın zamanda su savaşları olacak’ deniyor. Oysa bölgemizde su savaşları zaten başladı. Burada yapılan, enerji üretimi amaçlı bir olay değil. Su havzalarına sahip çıkma amaçlı bir olay yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından vatandaşlar, belediye binası önünde ve Hemşin Deresi’nin içinde tulumlarla horon oynayarak HES projelerini protesto ettiler.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın