KTÜ’de Bağış(!) Protestosu

| 10 Ekim 2010

Öğrencilerde topladığı zorunlu ‘bağış’ların kullanımında yolsuzluk yaptığı ortaya çıkan KTÜ Vakfı’na üniversitelilerin tepkisi sürüyor. Vakfın yargılandığı adliye önünde toplanan öğrenciler eylem düzenledi

‘Bağış yolsuzluğu’ kapsamında yargılanan Karadeniz Teknik Üniversitesi Vakfı’nın ilk duruşması Trabzon 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Adliye önünde toplanan KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi üniversiteliler de zorla toplanan bağışlara ve rektörün de içinde bulunduğu yolsuzluk skandalına dair bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bağışlamıyoruz, zorla alıyorlar
Adliye önünde “Bağışlamıyoruz zorla alıyorlar” yazılı pankart açan üniversiteliler, altı yıldır farklı kurum isimleriyle kendilerinden zorla para alındığını ifade etti. Bağış yapmayanların “üniversite kaydını yapmayız” tehdidine maruz kaldığını belirten KTÜ Öğrenci Kolektifi, mahkemenin sonucuna bakmaksızın daha önce de olduğu gibi zorunlu bağışa karşı mücadeleyi sürdüreceğini açıkladı.

Öğrenciler adliye önündeki eylemlerinde kendilerini görüntüleyen onlarca sivil polisi teşhir ederek YÖK’ün polis talimatının asıl amacının üniversiteleri AKP’nin eğitim kurumları haline getirmek olduğunu belirttiler.

Öte yandan vakfın yargılandığı duruşma olayda ismi geçenlerin ifadesi alınmak üzere ileri bir tarihe ertelendi.

Sendika.Org

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın