”Çamura Son” Kampanyası

| 07 Ekim 2010

Samsun’un Canik ilçesi 200 evler mahallesinde 1700 kişilik nüfusa sahip Roman vatandaşların Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında evleri yıkılmış, yıkılan evlerden 5.sınıf apartmanlara zorla yerleştirilmişlerdir. Yıkılan evlerinin karşılığında ev (!) verildiği söylendiği halde şimdiki evlerinden de çeşitli sebeplerle atılmak  isteniyorlar.

Herkesin bildiği gibi Roman vatandaşlar yaşam biçimleri olarak özgür ruhlu insanlardır. Bu yüzden apartmanlarda değil daha çok tek katlı evlerde yaşarlar, sokakla birebir ilişki halindedirler. Kaldı ki ‘evlerinin karşılığında’ yapılan apartman daireleri de çok problemli, damları, tuvaletleri, banyoları akan, normal bir ailenin yaşayamayacağı kadar kötü evlerdir.

Roman vatandaşlar gelir düzeyi düşük, ekmeğini atık kâğıt toplayarak, müzikten ve boyacılıktan çıkaran insanlardır. Toplumda 2. sınıf insan muamelesi görmelerine ve zor hayat şartlarına rağmen yaşam dolu, hayata tutkun insanlardır.

Şimdilik 200 evler mahallesiyle kurduğumuz dayanışma ilişkisiyle kullanmadığımız eşyalarımızı ve atık kâğıtlarımızı paylaştık; Ve ulaşabildiğimiz herkese kullanmadığı eşyaları, atık kağıtları biriktirip bizlere ulaştırmalarını söylüyoruz. Mahallede yaptığımız anketle onların yaşamlarını anlamaya çalıştık ve yaşadıkları sıkıntıları çözebilmenin yollarını onlarla birlikte konuştuk. Anketin ve yüzyüze yaptığımız görüşmelerin sonucunda yoğunluklu olarak söylenen ”yağmur yağdığında mahallenin çamur deryasına döndüğü” idi. Bunun üzerinden ”Çamura Son” kampanyası fikri ortaya çıktı. Bizler SAMSUN DAYANIŞMACI ÖĞRENCİLER olarak ilk etapta çakıl ihtiyacını temin ettik. Devamında mahallenin yollarını roman vatandaşlar ve öğrenciler ile birlikte çakıllayacağız, ”Çamura Son” diyeceğiz.

Hayatlarımızın gitgide birbirinden koptuğu, bencilliğin ve sevgisizliğin kol gezdiği,’her koyun kendi bacağından asılır’ mantığının hâkim olduğu bir yaşamda dayanışmayı önemsemek, imece kültürünü hatırlamak ve hatırlatmak, şimdi kalplerimizi kardeş kalplere açma zamanıdır.

Hep bir ağızdan türkü söyleyip
Hep beraber sulardan çekmek ağı,
Demiri oya gibi işleyip hep beraber,
Hep beraber sürebilmek toprağı,
Ballı incirleri hep beraber yiyebilmek,
Yârin yanağından gayrı her şeyde
her yerde
hep beraber!
diyebilmek
için
Çamura son kampanyasına sen de katıl, dayanışmayı birlikte büyütelim!

16 ekim saat 10:00 da türkiş sapağında iş bankası önünde toplanıyoruz..

İletişim: 0554 297 84 80 – 0545 378 68 97 – 0536 612 89 40

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. oktay karaosmanoğlu diyor ki:

    Karadeniz yok edilmeye çalışılıyor. Önce Doğu Karadeniz’deki kültürler, diller yok edilmeye çalışıldı. Daha sonra kültürün bir parçası olan doğa tahrip edildi. Karadeniz otoyolo denilen şey ile sahiller mahfedildi. Karadeniz insanının doğa ile ilişkisi yok edilmeye çalışıldı. Şimdi de Kentsel Dönüşüm adı altında insanlar evlerinden barklarından ediliyorlar. ”Kapitalizm öldürür” sözü ne kadar da doğru. Bu haberdeki roman vatandaşlar hiç yoktan borçlandırılmış durumdalar. Üstelik standartların çok altında yaşamaya mahkum edilmişler.
    Son söz: susma sustukça sıra sana gelecek…

Yorum Yapın