Bankalar Kan Emiyor!..

| 06 Ekim 2010

İş BankasıFahiş faiz oranları ve abartılı masraf bedelleriyle her sene karlılık rekorlarını alt üst eden Türkiye Bankacılık sistemi, devlet gözetimi ve icazeti altında, halkı soyup soğana çevirmeye devam ediyor.

Adana’da bir banka, kart borcunu kapatan ancak, bozuk parası olmadığı için 1 kuruş bakiyesi kalan müşterisine, noter kanalıyla 4 yıl aradan sonra ihtarname göndererek, 7 gün içinde 45,81 TL masraf ve bir kuruşluk borcun ödenmemesi halinde icra işleminin başlatılacağını bildirdi.

Merkez Sarıçam ilçesine bağlı İncirlik beldesinde yaşayan emekli Halil Ünal (54), 4 yıl önce tamamını ödediğini düşündüğü kredi kartı borcunun kalan ”bir kuruşluk” bölümü için gelen ihtarnameyi şaşkınlıkla karşıladığını söyledi.

Halil Ünal, o dönemde 765 TL olan kredi kartı borcunu kapatırken, 1 kuruşluk bakiye için bozuk parasının çıkmadığını belirterek, ”Banka görevlisi (önemli değil ağabey) dedi. Daha sonra o kartı bir daha hiç kullanmadım ve hiç bir şekilde ödeme talebi gelmedi” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, tüketicilerin, kullandıkları kredi kartı, bireysel krediler ve ek hesaplarında kalan bir kuruşluk borçlar için gönderilen ihtarnamelerle mağdur edildiklerini ifade etti.

Özellikle son dönemlerde tüketicilerin kapattıklarını zannettikleri çalışmayan banka hesabı yüzünden bir kuruş gibi oldukça komik borç ihtarnameleriyle karşılaştıklarını belirten Kaya, şunları söyledi:

”Bir kuruş için için gönderilen ihtarnamenin ücreti 45-60 lira arasında değişmektedir. Ödenmemesi durumunda faiz, vergi ve diğer masraflarda üzerine katılarak borcun tahsil edilmesi yoluna gidiliyor. Bankaların, bir kuruşluk alacakları için tüketicilere ihtarname çekmesi, yaptığı kağıt masrafına değmez. Bankalar bu bildirimi posta yoluyla yapabilirler. Vatandaş zaten borçlu olmaktan korkuyor. Bir kuruşluk borcunu ödemek için mutlaka bankaya gider. Ancak, bankalar iyi niyetli değil. Bu tutumlarıyla tüketiciye adeta zarar vermeye çalışıyorlar. Zaten borç içerisindeki tüketicinin cebindeki son kuruşu da almanın yoluna bakıyor. Bir kuruş borcu için hesap işletim ve noter masrafı ödemek durumunda kalan tüketiciler, hakem heyetlerine giderek şikayette bulunsunlar.”

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. oktay karaosmanoğlu diyor ki:

    Kredi kartları sistemi ayakta tutan en önemli meta bence. Kredi kartları üzerinden aslında hiç olmayan büyük bir para piyasada dönüyor. Tam anlamıyla hayali bir para ile piyasa ayakta duruyor. Gerçek ekonomik verileri görebilmek için kredi kartlarının olmadığı bir hesaplama yapmak lazım.

    Sisteme daha fazla entegre olmamak için herkesi kredi kartlarını yok etmeye çağırıyorum.

Yorum Yapın