1937 Dersim Katliamı

| 18 Kasım 2009

seyitrizavearkadaslari[1]72 yıl önce bugün, 18 Kasım 1937 tarihinde, Dersim bölgesinde devletin Nazilerden esinlenerek yoğunlaştırdığı ırkçı, asimilasyoncu baskı rejimine karşı isyan eden Zaza halkının ileri gelenlerinden 75 yaşındaki Seyit Rıza, dönemin askeri yetkilileri tarafından önce hile ile görüşme ve uzlaşma bahanesiyle Erzincan’a davet edilmiş, orada tutuklanarak, 17 yaşındaki oğlu ve diğer isyancı ileri gelenlerle birlikte uydurma bir mahkeme kararıyla idam edilmişti.

İdamından önce, zamanın iktidarına ve rejime hitaben söylediği; “Ben senin yalanlarınla hilelerinle baş edemedim. Bu bana dert oldu. Ben de senin önünde diz çökmedim. Bu da sana dert olsun!” deyişi hafızalara kazınmıştır.

20 Mart 1937 tarihinde başlayıp, 18 Kasım 1937 tarihinde Seyit Rıza’nın idamı ile sona eren Dersim İsyanı süresince yerel Zaza aşiretlerine mensup onbinlerce sivil kadın ve çocuk, devlet güçleri tarafından bombalanarak, köyleriyle birlikte yakılarak toplu katliama tabi tutulmuştur. Katliamlardan kaçarak dağlarda mağaralara saklanan binlerce yaşlı, kadın ve çocuk da mağaraların ağzına beton dökülerek canlı canlı gömülmüşlerdir. Bölge dışına kaçmaya çalışanlar da kimyasal silahlarla toplu olarak imha edilmişlerdir.

Dersim Katliamı


Facebook Twitter Email


Yorumlar (3)

 

 1. salih diyor ki:

  nazi katliamından nasıl etkileniyor anlamış değilim. naziler 1940-1945 arası katliam yaptılar. Dersim katliamı 1937 de oldu. Nasıl etkileniyorlar anlamış değilim

 2. Cevdet METE diyor ki:

  okuryazarlık kıt olursa anlaşılmaz tabii, normaldir…
  “Nazi katliamından esinlenerek katliam yapıldı” demiyor.
  “Nazi rejiminden esinlenerek, Türkiye’de de ırkçı, asimilasyoncu baskı rejimi yoğunlaştırıldı” diyor.
  “Bunun sonucu olarak da Zazalar isyan etti” diyor…

 3. vusar diyor ki:

  Naziler bunlardan esinlenerek katliam yapıyor arkadaş yanlış yazmış

Yorum Yapın