Fındıklı’da Yumurtalı Uğurlama..

| 31 Ekim 2009

3105166990936379Bugün Fındıklı Aslandere Köyünde enerji şirketlerince, Çağlayan Vadisi’nin ”sit alanı” olmaktan çıkartılması için açılan dava kapsamında keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Keşif sırasında yöre halkı şirket yetkililerini protesto etti.
06.06.2008 tarihinde Kültür Ve Turizm Bakanlığı Trabzon Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun aldığı Rize ili Fındıklı İlçesi Çağlayan Köyü sınırları içerisinde Abuçağlayan deresi üzerinde Ayen Enerji A.Ş. tarafından yapımı planlanan Paşalar regülatörü ve HES proje alanı ve çevresinin doğal sit kapsamında değerlendirilmesine ilişkin , ” Rize ili,Fındıklı ilçesi Çağlayan köyü sınırları içerisinde Abuçağlayan deresi ve havzasında, dere yataklarının doğal yapısı yamaç ve tepelerde ormanları içeren hareketli topoğrafyanın oluşturduğu bitki örtüsü çeşitliliği, ilginç kompozisyon ve peyzaj bütünlüğünün ortaya çıkardığı doğal yapının korunabilmesi için ekteki 1/25000 ölçekli haritada sınırları belirlenen alanın, 3386 ve 5226 sayılı kanunlar ile değişik 2863 sayılı Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma kanunu kapsamında kaldığından 1. derecede doğal sit alanı olarak tescil edilmesine karar verildi.”
kararına karşı Enerji şirketlerinin karşı keşif ve bilirkişi incelemesi bugün Aslandere Köyünde yapıldı.

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulununu 1.derece SİT kararına
karşı vadide HES yapmak isteyen şirketler, ”doğal sit alanı” kararının bozulması amacıyla Rize İdare Mahkemesinde dava açtı.

Dava kapsamında bugün Fındıklı İlçesi Aslandere Köyünde yapılan keşfe, mahkeme heyetiyle Fındıklı Dereleri Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar,Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Başkanı Mehmet Gürkan, platform avukatı Yakup Okumuşoğlu, Paşalar HES projesinin yürütücü firma avukatları ile bilirkişi heyeti olarak Prof. Dr. Cantürk Gümüş, Yrd. Doç. Hüseyin Avar, peyzaj mühendisi Cengiz Acar ve Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve yörede yaşam mücadelesi veren köylüler katıldı.

Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı keşif ve inceleme sırasında Vatandaşlar şirket yetkililerini protesto amacıyla çeşitli sloganlar attı. Bu arada çocukların da firma yetkililerinin geldikleri araçlara yumurta attıkları görüldü..

Keşif sonrası Fındıklı Derelerini Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, enerji şirketlerinin, Çağlayan Vadisi’yle ilgili sit kararını kaldırıp kendilerine rant kapısı açmak istediklerini ,yapılan keşifte yöre insanının firmaya hak ettikleri cevabı verdiklerini ifade eden Acar, ”Firmayı her defasında aynı şekilde karşıladık. Bir daha gelirlerse daha kötü karşılayacağız. Bir daha buraya gelmesinler. İstenmediklerini gösterdik. Burada hiçbir şirketi istemiyoruz. Bu vadiler bizimdir, bu dereler özgür akacak” dedi.

www.findiklidereleri.com

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. sabrican diyor ki:

    derelerimizi bizim halkımız korumazsa başka milletler gelip koruyacaktır o yüzden başka kimseler gelmeden derelerimizi korumalıyız derelerözgürdür özgürakacak

Yorum Yapın