Kadın Öykülerinde KARADENİZ

| 18 Ağustos 2009

karadeniz-kadin-kitap

Bu coğrafyanın doğasını ve insanını gözleyen yirmi üç kadın yazarımız, öyküleriyle bu seçkide buluştu. Her öykü bu yörenin farklı bir köşesinden izler taşıyor. (…) Ha bu güzel ülkenin kuzeyinin okurlara selamı olsun, diyerek. Kâzım’ın türküsüne, gümüş renkli hamsiye, kömürdeki alın terine ve hiç susmayan kemençeye de bizden selam olsun!..”
Her coğrafyanın öyküsü başka. Bedri Rahmi’nin deyimiyle “zehir gibi yeşil” Karadeniz’in öyküleri de öyle. Doğanın insan yaşamına bu kadar işlediği başka bir coğrafya yoktur belki. Kadın olma haline bir de doğanın müdahalesi eklenince,
Kadın Öykülerinde Karadeniz çıktı ortaya. Efnan Dervişoğlu’nun derleyip hazırladığı Kadın Öykülerinde Karadeniz, yirmi üç kadın yazarı bir araya getiriyor. Kitabın en ilginç yanlarından biri, yönetmen olarak tanıdığımız Yeşim Ustaoğlu’nun da bir öyküsüyle seçkiye katılmış olması. Günümüz Türk edebiyatının en önemli kadın yazarlarının bir araya geldiği kitap, çetin Karadeniz’in farklı yüzlerinin bir panoraması.Kitapta yer alan yazarlar: Müfide Güzin Anadol, Dilek Aslaner, Erendiz Atasü, Gülseren Engin, Fatma N., Müge İplikçi, Zerrin Koç, Esra Omdan, Leyla Ruhan Okyay, Derya Önder, Aysel Özakın Ingham, Semra Özdamar, Sevgi Özel, Kevser Ruhi, Dilber Saka, Yaşar Seyman, Çiğdem Sezer, Aslı Solakoğlu, Yeşim Ustaoğlu, Umran Uygun, Saliha Yadigâr, Sevda Yüksel, Zeynep Aliye.

Hazırlayan: Efnan Dervişoğlu-Öykü, 179 sayfa. Yayınevi: Sel Yayınları

 

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın