Hukuksuz Davada 3 Tahliye

| 17 Ağustos 2009

erzurum-mhkm20090814-2Grup Yorum’un Karadeniz turnesi öncesi Trabzon, İstanbul ve Rize’de büyük bir operasyon havası yaratılarak gözaltına alınıp tutuklanan 9 kişinin mahkemesi, 14 Ağustos 2009 Cuma günü Erzurum 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İsmet Kurukafa, Hasan Toğan, Çetin Güven, Banu Özcan, Zeynep Gonca Karakoç, Songül Öktem, Hasan Basri Yıldız, Yeliz Kılıç ve Zeynep Erduğrul sabah saatlerinde adliyeye getirilirken, adliye önünde bekleyen TAYAD’lılar alkışlarla destek oldu.

Mahkeme öncesinde eylem yapan kitle “Grup Yorum Konseri Düzenledikleri İçin Tutuklananlar Serbest Bırakılsın!” pankartı açarak, “Adalet İstiyoruz, Halkız Haklıyız Kazanacağız, Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz, Konser Nedeniyle Tutuklananlar Serbest Bırakılsın” şeklinde slogan attılar.

Adliye önünde okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bundan tam 4 ay önce, 11 Nisan 2009′da Trabzon Haklar Derneği, bir ay sonra 12 Mayıs 2009′da ise Samsun’da bulunan Karadeniz Özgürlükler Derneği benzer gerekçelerle basılmış; dernek çalışanları evlerinden, dernek binalarından kar maskeli uzun namlulu silahlar taşıyan polislerce yaka paça gözaltına alınmıştır.

Basında çıkan ve polis kaynaklı olan haberlerde “silahlı eylemlere hazırlanıyorlardı” yalanlarının yazdırılması da operasyon düzenleyenlerin kanunsuzluklarının göstergesidir. Trabzon’da gözaltına alınan İsmet Kurukafa, Hasan Toğan, Çetin Güven, Banu Özcan, Zeynep Gonca Karakoç, Songül Öktem, Hasan Basri Yıldız, Yeliz Kılıç ve Zeynep Erduğrul, 15 Nisan sabahı 04.30′da nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Erzurum’a gönderilmişlerdir. Samsun’da ise gözaltına alınan 8 kişiden Günay Özarslan, Ali Kemal Âşık, Hayriye Gündüz, Muhammed Ayvaz ve İhsan Özdil 15 Mayıs günü tutuklanarak Samsun Hapishanesi’ne gönderilmişlerdir.”

Açıklamayı okuyan Utku Aykar; “Trabzon’da tutuklanan arkadaşlarımız halen Erzurum Hapishanesi’nde, Samsun’da tutuklanan arkadaşlarımız ise Samsun Hapishanesi’nde keyfi bir şekilde tutulmaktadırlar.

erz2Trabzon’da tutuklanan ve davaları aylar sonra açılan 9 kişinin duruşması bugün Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir. Aylarca süren bu hukuksuzluğun bir an önce sona ermesini ve konser nedeniyle tutuklanan tüm arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

50 kişinin katıldığı eylem, atılan sloganların ardından sona erdi. Duruşma sonrasında mahkeme heyeti 3 kişinin tahliyesine karar verdi. Bu kararla Hasan Toğan, Banu Özcan, Songül Öktem tahliye edilirken, 6 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Mahkeme çıkışında basına bilgi veren TAYAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Güvel; “Verilen karar tam bir komedidir. 3 kişi tahliye edilirken, geriye kalan 6 kişinin tahliye edilmemesi tam bir hukuksuzluk örneğidir. Suçlamalara baktığımızda, 6 kişinin tahliye edilenlerden bir farkı olmadığını görüyoruz. Mahkeme heyeti adeta kura çekercesine karar vermiştir. Bizler her zaman adaletin peşinde olacağız.” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın 8 Ekim 2009 tarihinde görülmesine karar verdi.

Eylemde okunan açıklamanın tam metni aşağıdadır:

“BASINA VE KAMUOYUNA
GRUP YORUM KONSERİ DÜZENLEDİKLERİ İÇİN TUTUKLANANLAR SERBEST BIRAKILSIN!

Bu ülkede iktidarın demokratik mücadeleyi engelleme politikaları, hukuksuzluğu da beraberinde getiriyor. AKP iktidarı, kendi yasalarını hiçe sayarak tamamen yasal demokratik çalışmaları gerekçe göstererek, tutuklama politikasını süreklileştiriyor. Bu politikanın bir sonucu olarak ülkemizin ve bu ülkede yaşayan yoksul halkların geleceği için mücadele edenler, bağımsızlık ve demokrasi için faaliyet yürütenler asılsız suçlamalarla gözaltına alınabiliyor, işkence yapılabiliyor ve tutuklanabiliyorlar.

Karadeniz’de haklar ve özgürlükler mücadelesi veren arkadaşlarımızın başına geldiği gibi…

Bundan tam 4 ay önce, 11 Nisan 2009′da Trabzon Haklar Derneği, bir ay sonra 12 Mayıs 2009′da ise Samsun’da bulunan Karadeniz Özgürlükler Derneği benzer gerekçelerle basılmış; dernek çalışanları evlerinden, dernek binalarından kar maskeli uzun namlulu silahlar taşıyan polislerce yaka paça gözaltına alınmıştır.

erzBasında çıkan ve polis kaynaklı olan haberlerde “silahlı eylemlere hazırlanıyorlardı” yalanlarının yazdırılması da operasyon düzenleyenlerin kanunsuzluklarının göstergesidir. Trabzon’da gözaltına alınan İsmet Kurukafa, Hasan Toğan, Çetin Güven, Banu Özcan, Zeynep Gonca Karakoç, Songül Öktem, Hasan Basri Yıldız, Yeliz Kılıç ve Zeynep Erduğrul, 15 Nisan sabahı 04.30′da nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Erzurum’a gönderilmişlerdir. Samsun’da ise gözaltına alınan 8 kişiden Günay Özarslan, Ali Kemal Âşık, Hayriye Gündüz, Muhammed Ayvaz ve İhsan Özdil 15 Mayıs günü tutuklanarak Samsun Hapishanesi’ne gönderilmişlerdir.

Arkadaşlarımızın suçu büyüktür! Onlar Karadeniz’de yıllardır linçlere, baskılara, tehdit ve gözaltılara rağmen yine de haklar ve özgürlükler mücadelesi vermekten vazgeçmemişlerdi. “Uslanmadıkları” yetmiyormuş gibi bir de Grup Yorum konseri düzenlemek istiyorlardı!

Büyük bir operasyon havası yaratılarak yapılan bu baskınların hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Tutuklanma gerekçeleri ise hep bildiğimiz gibi; isteyen herkesin, istediği her gazete bayiinden bulabileceği dergileri dağıtmak ve yine isteyen herkesin istediği kitapçıdan alabileceği kitapları okumak. Cep telefonuyla görüşmeler yapmak, yasal bir derneğe girip çıkmak…

Ancak asıl amaç Grup Yorum’un Karadeniz turnesini engellemek, haklar ve özgürlükler mücadelesine bir darbe daha indirmekti. Başaramadılar! Derneklerini sahiplenen Yorum dinleyenleri 22 Mayıs’ta Rize’de, 24 Mayıs’ta Samsun’da konserlerin coşkuyla gerçekleşmesini sağladı. Soygun ve sömürü düzenine karşı çıkma; insanları, yapılan haksızlıklara ve zulme karşı mücadeleye çağırma faaliyetimiz yaşanan baskıların ardından daha güçlü bir şekilde devam ediyor.

Trabzon’da tutuklanan arkadaşlarımız halen Erzurum Hapishanesi’nde, Samsun’da tutuklanan arkadaşlarımız ise Samsun Hapishanesi’nde keyfi bir şekilde tutulmaktadırlar.

Trabzon’da tutuklanan ve davaları aylar sonra açılan 9 kişinin duruşması bugün Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir. Aylarca süren bu hukuksuzluğun bir an önce sona ermesini ve konser nedeniyle tutuklanan tüm arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

KONSER DÜZENLEDİKLERİ İÇİN TUTUKLANANLAR SERBEST BIRAKILSIN!
BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ!
HALKIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

KARADENİZ ÖZGÜRLÜKLER DERNEĞİ ”

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın