ZMO:Üreticiyi Düşünen Yok

| 16 Ağustos 2009

images

Cumhuriyet Halk Partisi Tonya İlçe Örgütü tarafından 14 Ağustos Cuma günü“Tarım ve Hayvancılık” konulu bir konferans düzenlendi.
Ali Koç Kültürevi’nde düzenlenen konferansa Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı
Doç. Dr. Gökhan Günaydın konuşmacı olarak katıldı.
300 kişini  katıldığı konferansta Doç. Dr. Gökhan Günaydın, Türkiye’de 11,5 milyon ton süt üretildiğini belirterek; “Siz ise sütünüzü 40–45 kuruşa satıyorsunuz. Ankara’ya İstanbul’a gittiğiniz de marketlerde yarım litrelik sütün fiyatlarına bir bakın. Sizden 400’e alıyorlar kentlerde 2 milyona satıyorlar. Sütüne, yoğurduna sahip çıkamayan bir ulusun memleketine sahip çıkması kolay değildir. Önce ürettiklerinize, üretim alanlarına, üretim araçlarına sahip çıkacaksınız” dedi

 

Fındık konusunda da önemli açıklamalar da bulunan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Doç. Dr. Gökhan Günaydın, şunları söyledi: “Türkiye’de 322 bin üretici fındık tarımıyla uğraşıyor ve 700 bin hektar alanda fındık üretiliyor. Her yıl 200–250 bin ton iç fındık olarak ihraç ederiz. Kabuklu fındıkta bu 500 bin tona denk gelir. 100–110 binini de iç piyasada tüketiriz. Dolayısıyla 600 bin ton fındık iç ve dış piyasada değer bulur.
2006–2007–2008 yıllarında TMO fındık aldı. 2009 açıklanan yeni fındık stratejisi ile TMO’nun fındık alım işine son verildi. Niye böyle bir karar verildi? TMO’nun iki milyar liralık görev zararı var. TMO’nun 4.4 milyar liralık da iç ve dış borcu var. Yani TMO’nun bu ülkeye maliyeti eski para ile 6,5 katrilyon liraya çıktı ve IMF dedi ki, bu borç yükü ve görev zararıyla TMO’yu bu yapısıyla piyasadan çekeceksiniz ve 2009 yılında TMO piyasadan çekildi. Fiskobirlik’i devreden çıkartıp TMO’yu devreye sokmak siyasi bir karardı. Bu kararın ekonomik sonuçlarının bugün yönetilemez olduğunu görüyoruz. Yeni strateji ne diyor; 406 bin hektar alan ruhsatlıdır. Burada üretilen ürünler ruhsatlıdır, yasaldır kabul ediyorum. Bunun dışındaki yaklaşık 300 bin hektar alanı ruhsatsız ve yasal olmayan alan olarak ilan ediyorum diyorsunuz. 406 bin hektar alanda üretilen fındık için dekar başına 150 TL alan ödemesi yapılacak. Ancak ne Fiskobirlik, ne de TMO fındığa fiyat vermeyecek. Bu politika üretici yararına değil. Üreticiyi düşünen yok. Biz hesabını yaptık, Türkiye’nin yılda 600 bin ton fındık üretimine ihtiyacı var. Dış pazara satmak ve iç piyasada tüketmekte kullanmak için. Bu yıl öyle görünüyor ki 500 bin tonun altında kalacağı muhakkak. Sökülecek fındık alanlarına dikilecek alternatif ürünlerin piyasa değeri var mı? Bunların hesapları yapılıyor mu? 750 metrenin üzerindeki alanlarda fındığa alternatif aramak beyhude bir çabadır. Alınan bu karardan derhal vazgeçmek lazım.”

tmoyu_devreye_sokmak_siyasi_bir_karardi

 

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın