Maçka’da Yobazlar Savaşı

| 15 Ağustos 2009

00000251731Binlerce yıllık ortak bir kültürü, ortak bir horonu 80 yıl evvel ortadan ikiye ayıran dinci/devletçi bağnazlık ve yobazlık 21. yüzyılda da devam ediyor.

Her biri, kendi muazzam ortak kültürlerinin tarihsel köklerinden habersizce ; Ankara ve Atina muhipleri, Kudüs ve Mekke müritleri olarak ikiye ayrılan Karadenizliler, Sümela manastırı önünde, 80 yıl sonra yine boğaz boğaza ge-tiri-ldiler.

Meryem Ana Yortusu kutlaması yapma gerekçesiyle, hava deniz ve kara yolu ile Yunanistan’dan ve Rusya’dan gelen yaklaşık 2 bin Karadenizli Hristiyan, sabah saatlerinde Trabzon’a ulaştı.

Gruplar halinde Sümela Manastırı’na çıkan kalabalıktan, manastır girişinde yaktıkları mumları duvar diplerini koymak isteyenlere görevliler izin vermezken, bırakılan mumlar, su dökülerek söndürüldü.

Kısa bir süre sonra manastır girişine gelen Selanik Valisi Panayotis Psomyadis ile Rus milletvekili İvan Savvidi, Meryem ve İsa’nın resmedildiği bakır işlemeli bir objeyi önlerini alarak, özel kıyafetli din adamı eşliğinde dua ve ilahi okumaya başladılar.

Bu sırada gelen Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Yılmazer, Meryem ve İsa resminin bulunduğu objenin önündeki duvar üstüne konulan büyükçe mumu söndürdükten sonra, grubu burada ayin yapmamaları konusunda uyardı. Müdahale üzerine Yılmazer ile çevresindekiler arasında arbede yaşandı.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (3)

 

 1. esat diyor ki:

  Eeee Avruba birliğne hazırlık provalarımız bunlar….!

 2. Mustafa Arslan diyor ki:

  konunun yobazlıkla bağnazlıkla alakası yok ortada açık bir haksızlık var

  orası bir kilise müze yapılması zaten yanlış ki yanlışta da ısrar ediliyor

  bu kabul edilemez

  inanç özgürlükleri adına hareket eden üstelik misafiriniz olan bu insanları buradaki islamofaşistlerle bir tutmanız çok yanlış

  eğer yolunuz düşerse lütfen gidin Van’ı Diyarbakır’ı Kastamonu’yu Sivas’ı Afyon’u Antakya’yı Bingöl’ü Erzurum’u Elazığ’ı Kars’ı Mardin’i ve daha sayısız şehri köyü ziyaret edin

  karış karış kazılmış talan edilmiş kiliselerin bahçesinde kemiklerin üzerinde yürüyün

  yürüyün ve yürürken yukarıda resmini gördüğümüz insanların gerçekte ne adına hareket ettiklerini anlamaya çalışın

  saygılarımla

Yorum Yapın