Fındık Üreticilerinden Eylem

| 12 Ağustos 2009

ordu_basin-2009-08-11Şekerbank tarafından icra ihbarnamesi gönderilen fındık üreticileri Bulancak’tan sonra Ordu’da da bir eylem yaptı. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz sene Şekerbank fındık üreticilerine Fiskobirliğin garantörlüğünde, Fiskobirlik’ten alacakları karşılığı kredi vermiş, bu yılda ödenemeyen krediler için icra ihbarnamesi göndermişti.

Dün Ordu’da bir araya gelen fındık üreticileri bu durumu protesto etmek için Ordu Fiskobirlik’in önünde eylem yaptı. Saat 11.00′de yapılan eylemde üreticiler adına Tüm Köy-Sen temsilcisi basın açıklaması okudu. Okunan basın açıklamasında, icra sürecinin bir an önce durdurulması ve fındık üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi talep edildi. Eyleme Fındık-Sen ve Halkevleri üyeleri de destek verdi.

Daha sonra yapılan açıklamada ise fındık üreticilerinin eylemlerine devam edeceği belirtildi. Buna göre Bulancak’ta fındık masası kurulmasına devam edileceği, benzer bir fındık masasının da Ordu’da kurulacağı ve imza kampanyası düzenleneceği duyuruldu. Cuma günü ise Giresun Fiskobirlik önünde bir eylem yapılacak.

Giresun’da köy gezileri devam ediyor

Bu arada Giresun Halkevi Köycülük Kolu ve Fındık-Sen tarafından oluşturulan heyet köy gezilerini sürdürüyor. Geçtiğimiz Cuma günü Bulancak’a bağlı Tepeören ve Yeniköy’e giden heyet, burada köylülerle sorunları tartıştı ve diğer köylerle ortak hareket edilmesi noktasında fikirbirliği oluşturdu. Yapılan toplantılar sonunda köylülerin önerisi ve gönüllülük esasına dayalı olarak 10 kişi köy temsilcisi seçildi.

Kaynak: Sendika.Org

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın