Hukuksuzluğa Protesto..

| 27 Temmuz 2009

samsunKaradeniz Özgürlükler Derneği üyelerinin, Grup Yorum’un Karadeniz turnesinin çalışmalarını yaptıkları gerekçesiyle Trabzon ve Samsun’da tutuklananların serbest bırakılması için gerçekleştirdikleri protesto eylemleri devam ediyor.

Pazar günü Samsun, Süleymaniye geçidinde yapılan eylemde Karadeniz Özgürlükler Derneği adına Tarık Akbaba tarafından okunan açıklamada “Ülkemizde yıllar boyu gelmiş geçmiş tüm iktidarlar, halkın verdiği haklar ve özgürlükler mücadelesini baskılar, işkenceler ve tutsaklıklarla engellemeye çalışmıştır. Bu geleneğin bir devamcısı olan AKP iktidarı da kendisi dışında bütün muhalefeti ve bu muhalefetin asli unsurları olan demokratik kurumları yok etme saldırılarına yeni halkalar ekliyor.” denilerek; Samsun ve Trabzon’da hukuksuzca yaşanan tutuklamalarla 14 kişinin aylardır tutuklu bulunduğu belirtildi.

“Tutuklanan 14 arkadaşımızın büyük suçları(!); isteyen herkesin, istediği her gazete bayiinden bulabileceği dergileri dağıtmak ve yine isteyen herkesin istediği kitapçıdan alabileceği kitapları okumak, cep telefonuyla görüşmeler yapmak, yasal bir derneğe girip çıkmaktır. Asıl olarak da türkülere halkın umut dolu sesini katan Grup Yorum’un Karadeniz konserlerini düzenlemektir.” diyen Akbaba, tutuklamaların amacına ulaşamadığını Grup Yorum dinleyenlerinin konserin aktif çalışanı haline gelerek, konserlerin Rize ve Samsun’da coşkuyla gerçekleştiğini vurguladı.

Tutuklanan Trabzon Haklar Derneği üyesi 9 kişinin 14 Ağustos 2009′da Erzurum’da, Karadeniz Özgürlükler Derneği üyesi 5 kişinin 28 Ağustos’ta Ankara’da görülecek duruşmalarına katılım çağrısı yapılan eylem atılan sloganların ardından sona erdi.

Kaynak:  Halkınsesi TV

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın