Şavşat da Ses Verdi

| 27 Temmuz 2009

savsat-2009-07-25Şavşat’ta HES’lere karşı Derelerin Kardeşliği Platformu Kuruldu. Meydancık ve Şavşat’ın köylerinden gelen 50 kadar duyarlı ve çevre dostu insan HES karşıtı bir toplantı gerçekleştirdi. 4 saat süren toplantıda Karadeniz ve Şavşat’ta HES’lerin yaratacağı tahribatlar ve bütün olumsuz etkileri tartışıldı.

Şavşat Derelerin Kardeşliği Platformu tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi; “HES’lerin yaratacağı çevre tahribatının yanında sularımızın 49 yıllığına satılmış olmasının ciddiyeti yöremiz insanı tarafından henüz tam olarak anlaşılmış değildir. Özellikle sularımızı satın alan firmalar yöre insanının kafasını karıştıracak şekilde eksik ve yanlış bilgiler yaymaktadırlar. Bu bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek, Şavşat halkına daha doğru bilgileri taşıyabilmek için konunun uzmanlarını ilçemize davet ederek panel ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirmek için toplantı sonucunda bir çalışma komisyonu kurulmuştur.

Sularımız HES’ler bahanesi ile sermayenin insafına bırakılmak istenmektedir. Özellikle küresel iklim değişikliği dikkate alındığında temiz su kaynaklarına sahip olmak sermaye açısından oldukça stratejiktir. Çünkü geleceğin en karlı yatırım kaynağı sudur. O nedenle HES’ler aldatıcı ve yanıltıcıdır.

Bu gerçek karşısında yöre halkının bilinçlenmesi ve örgütlenmesi en acil bir görev olarak algılanmalıdır ve benimsenmelidir. Çünkü bu durum her bir Şavşat’lıyı yakından ilgilendirmeli, siyasi düşüncelerimiz ne olursa olsun derelerimize, dolayısı ile geleceğimize sahip çıkabilmek için mutlaka örgütlenmek zorundayız. O nedenle bu toplantı sivil örgütlenmenin ilk adımı olarak görülmeli ve kendisini geliştirerek, büyüterek önümüzdeki süreçte dernekleşme şeklinde kurumsallaşmalıdır. Mevcut dernekler bu ihtiyaca cevap vermekten uzaktır.

İlçemiz dışında yaşayan Şavşatlılar’a ve onların kurdukları derneklere de bu konuda çok ciddi görevler düştüğünün bilincinde olarak Derelerin Kardeşliği Platformu Olarak bu doğrultuda ve bütün çalışmaları ortaklaştırma yolunda hareket edecektir.

Derelerin Kardeşliği Platformu yerel basınımızı ve bütün yayın organlarını duyarlı davranmaya ve bu çabanın bir parçası olmaya davet etmektedir.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. esat diyor ki:

    sıra derelere geldi dayandı..

Yorum Yapın