Barınma Yoksulların da Hakkıdır!

| 27 Temmuz 2009

yuruyus1-2009-07-27Gebze’de Kentsel Dönüşüm Projesi’ne karşı Cumhuriyet ve Adem Yavuz Mahallesi halkı miting düzenledi. Mitinge, evlerinden çıkartılarak yerlerine bürokratların yerleştirilmesi istenen Arızlı Mahallesi depremzedeleri ve Dikmen vadisi halkı da katıldı.

Gebze’de gerçekleştirilen barınma hakkı mitingine Cumhuriyet ve Adem Yavuz Mahalleleri adına konuşan Sabahattin Günel, “Bu ülkedeki tüm barınma hakkı mağduru halkımızla daha da güçlenerek bu mücadeleyi sürdüreceğiz ev ev sokak sokak örgütlenip biz de kazanacağız” dedi.

Dün (27 Temmuz) Saat 16.00′da Gebze Trafo Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe yaklaşık bin kişi katıldı. Cuma Pazarı Caddesi’nden Kızılay Caddesi’ne yönelen mahalle sakinleri polisin itirazlarına rağmen slogan atarak yürüdü. Yürüyüşe katılanlar, “Halkın barınma hakkı vardır”, “barınma hakkımız söke söke alırız”, “seçtik hizmet için evlerimizi yıkıyorlar rant için”, “kentsel ranta hayır” dövizleri ve pankartları taşıdılar. Gebze halkı evlerin balkonlarından yürüyüş yapanlara alkışlarla destek verdi. Yarım saat süren yürüyüşün ardından müzik eşliğinde halaylar çekildi, konuşmalar yapıldı. 17.00′da Arızlı ve Dikmen Vadisi halkının mitinge katılımıyla alanda büyük bir coşku yaşandı.

“Başkanlar halka hesap verecek”

Mitingde dernek yöneticilerinde Fahrettin Çelebi ilk sözü alarak mahallenin imar sorunu olmadığını asıl sorunun şehir merkezinde olduğu ve deprem riski konusunda Gebze’nin en sağlam zeminine sahip olduğunu gecekondu bölgesi değil bir kent yarattıklarını ve bu nedenle belediye kanunun 73, maddesinin hiçbir şekilde uygulanamayacağını söyledi.

Ardından konuşan diğer dernek başkan yardımcısı Zühtü Çonkara Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun sizi mağdur etmeyeceğiz sözüne karşılık “asgari ücretle çalışıyoruz uykularımız kaçıyor bu karar yürürlükte olduğu sürece sağlığımız daha da bozulacak bizler şimdiden mağdur durumdayız. Belediye meclisinin almış olduğu kararın iptal edilmesi gerekir” dedi.

“Gebze’ye bir daha geleceğiz ama kutlama yapmak için”

Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu avukatlarından Ender Büyükçulha “Biz Melih Gökçek’e karşı tam 4 yıl mücadele ettik ve sonunda kazandık. Sizin de mücadeleyi kazanacağınız günü bekliyoruz işte o zaman buraya kutlama yapmaya geleceğiz. Biz sizin her zaman yanınızda olacağız. Siz isteyin biz Ankara’yı karıştırırız, siz de bizim için buraları karıştırırsınız. Mücadelenize engel olmaya çalışacaklar, kardeşi kardeşe düşürecekler, birlik olursanız kimse sizi yenemez. Mücadelenizde her zaman yanınızdayız. Siz daha şanslısınız ki tapularınız var. Dikmen vadisi halkının tapusu bile yoktu ama onlar çok iyi biliyorlardı barınma haklarının olduğunu. Barınma hakkını biz Ankara’ya öğrettik, bütün Türkiye’ye de öğretiriz” dedi.

“Muhtarlarınızı, bakkallarınızı, komşularınızı kandırmaya çalışacaklar”

Dikmen vadisi halkından Tarık Çalışkan “Kardeşi kardeşe düşürecekler, bakkallarınıza paralar teklif edilecek, muhtarlarınızla mahallede sözü geçen büyüklerinize paralar verilecek ama siz bunlara kanmayın. Birliği, mücadeleyi bırakmayın. Bize 5 bin 300 polis saldırdı ama bu inanç işidir, yürek işidir ve çekip gittiler. Sonunda haklı mücadelemiz başarıya ulaştı” dedi.

“Arızlı halkı sizin yanınızda olacaktır.”

Arızlı halkını temsilen konuşma yapan Orçun Demir, “Biz depremde zarar gördük, evlerimiz yıkıldı. Irak Devlet Başkanı tarafından para hibe edildi. Bize o konutları tahsis ettiler. Şu an ise oradan çıkartıp evlerimize bürokratları yerleştirmeye çalışıyorlar. Biz de Dikmen vadisi halkı gibi boyun eğmeyeceğiz. Biz de sizinle birlik olup mücadelemizi kazanacağız” dedi.

“Bu mahalle bu topraklar bizim”

Dernek başkanı Sabahattin Günel kentsel dönüşümle mahalle halkının sürgün edilmek istendiğini söyleyerek “rant için, bizi vatansızlar gibi yersiz yurtsuz bırakacaklar” dedi. Belediye başkanlarının halka ihanet ettiğini söyleyerek şöyle devam etti; “Halk bu başkanlara güvendi onlara oy verdi, ama onlar halka ihanet ettiler. Peki bunların hesabını nasıl ödeyecekler? Biz kendi ellerimizle kendi alın terimizle yolunu kanalizasyonunun yaptığımız bir zamanlar dağ başı olan tepe şimdi sermayenin zenginlerin gözbebeği oldu. Çünkü zemini depreme dayanıklı deniz manzaralı ve yoksullara bu manzaraları çok görüyorlar. Ama bilmelidirler ki bu kenti biz yarattık ve kimseye verecek bir karış toprağımız yok.” Ardından “Bugünkü tek sözümüz Belediye Meclisinin almış olduğu kararı iptal etmesidir. Bu ülkedeki tüm barınma hakkı mağduru halkımızla daha da güçlenerek bu mücadeleyi sürdüreceğiz ev ev sokak sokak örgütlenip biz de kazanacağız” dedi.

Sendika.Org

Facebook Twitter Email


Yorumlar (1)

 

  1. eliffe güzel diyor ki:

    valibeyi dinlerken dehşete düşdüm sanki sadaka verrilmiş gibi davranıyor sayınvalibey senin cebinde 1kuruş çıkmamış deprem zede konut larıiçin ırak hükümeti depremzedelere hibeve hediye vermiş senkalkıpda depremzedelerinkanı üzerinemermurlarınave bürokratlarına lojman tesis ediyosun bunası sosyal devletiymiş 17 avustosta 4şehit annesiyim 18 avustosta 7katlı binayla boğuşuyordum evlatlarımı çıkartmaya aynagün 10 yılında bi bürokratı yerleştirmek için yalın ayak gece saat 3te yine aynı buseferde barınma hakkımı korumak içinaynı dehşeti yaşattın hakkımı helalal etmiyorum bize buzulmü yaşatanlara bizegelen buhibeye vehediyeye gözünü diikenlere hakkımı helalal etmiyorum.

Yorum Yapın