Alevi Köyüne İkinci Cami

| 27 Temmuz 2009

camAmasya’nın merkeze bağlı Direkli Köyü’nde 1980′de yapılan bir cami olmasına rağmen muhtarın girişimleriyle ikinci cami yapılıyor. Köy halkı ikinci camiye tepki gösterirken köyde zaten bir cami olduğunu, bu camiye kimsenin gitmediğini buna rağmen ikinci caminin yapılmasının gereksiz olduğunu belirterek tepki gösterdi. Köylüler camiden daha acil ihtiyaçları olduğunu söylediler.

Caminin temel atma törenine AKP’li milletvekili Akif Gülle ve il, ilçe yöneticileri katıldı. Gülle’nin, törende yaptığı konuşmada köyün yol, su sorunun çözüleceği konusunda söz vermesi dikkat çekti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, olayı “devlet terörü” olarak nitelendirdi. Erkan, “İnsanların en temel haklarından biri de kendi inançlarını ve ibadetlerini özgürce yapmak, bunu açık bir şekilde ifade etmektir. Yurdun birçok yerinde olduğu gibi Amasya’nın Direkli Köyü’nde yaşayan insanlara devlet terörü uygulayarak ‘Köyünüzün hizmet alabilmesi için köyünüze cami yapılmalı’ demekteler. Sanki Alevilik utanılacak, korkulacak bir şey gibi algılatılmaya çalışılmakta” dedi.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın