Deniz Feneri Kovuldu

| 22 Temmuz 2009

savs2Sel felaketinin ardından bugün Şavşat’a giden Deniz Feneri derneği, halkın tepkisiyle karşılaştı. Deniz Feneri üyeleri “Dilenci değiliz. Şavşat’tan defolun” diyen Şavşatlıların protestosu üzerine Kaymakamlığa sığındı. Polisin saldırarak gözaltına aldığı 3 kişi daha sonra serbest bırakıldı.

15 Temmuz’da yaşanan sel felaketini fırsata çevirmek üzere Şavşat’a gelen Deniz Feneri Derneği Şavşat’tan kovuldu. Şavşatlılar Kaymakamlık Binası önünde duran resmi plakalı Deniz Feneri aracına boya ve kalemlerle “Deniz Feneri yüzyılın soygun hareketi”, “Fenerininizi de alın Şavşat’tan defolun” yazdı. Protestolar üzerine araçtaki iki kişi Kaymakamlık Binası’na kaçtı. Daha sonra olay yerine gelen polis protestoculara saldırdı. Polisin saldırısına halk da tepki gösterdi.

savs3Şavşatlılar, Deniz Feneri üyelerine “Dilenci değiliz, sizin sadakanıza ihtiyacımız yok. Bu seli felakete dönüştüren, desteklediğiniz AKP iktidarının kendisidir. Şavşat’tan defolun” dedi. Şavşat’ta felaketin yaralarının sarılmasının ve sorumluların cezalandırılmasının, devletin bir görevi olduğunu belirten Şavşatlılar, felaketi fırsat bilen Deniz Feneri’ni ilçelerinde istemediklerini belirtti. Polisin saldırısı sonucu 3 protestocu gözaltına alındı. Sonrasında Kaymakamlık önündeki Deniz Feneri Aracı polis koruması altında Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Deniz Feneri Derneği üyeleri protestocuları jandarmaya şikayet edip Şavşat’tan ayrıldı. Gözaltına alınan protestocular ise saat 19.00 itibariyle serbest bırakıldı.

savsAKP hükümeti, sel felaketinin ardından, mağdur olan Şavşat halkı yerine felaketin sorumlusu DSİ kadrolarını ve müteahhitleri savunurken, Deniz Feneri derneği ilçede boy gösterdi. AKP iktidarına yakın bağlarıyla bilinen ve geçtiğimiz yıl Almanya’da büyük bir soygunda paravan olarak kullanıldığı açığa çıkan dernek, ‘gerici sadakacı sivil toplum kuruluşu’ modelinin ülkemizdeki baş temsilcisi durumunda.

sendika.org

Facebook Twitter Email


Yorumlar (3)

 

  1. Gülseren diyor ki:

    Helal olsun diyorum başka da birşey demiyorum…

  2. esat diyor ki:

    benden de helal olsun ,,,,Selam olsun Şavşatımıza…..Heygidi eski şavşat..Onurlu davranışınızı yürekden kutluyorum

Yorum Yapın