Çay Üreticileri Meydanlarda

| 22 Temmuz 2009

hopa2Hopa’da meydana inen Çay üreticileri;Bu bizim uyarı eylemimizdir. Çay paralarının ödeme takvimi açıklanmazsa eylemlerimiz başta Rize’de Çay Kur önünde olmak üzere bütün Çay Fabrikaları önünde artarak devam edecektir açıklaması yaparak Çaykur’a ültimatom verdiler….

Yaş Çay paralarının ödenmemesi ve Çay’da kota sorunu ile birlikte Çay kur’un özelleştirme kapsamına alındığının duyumları üzerine Çay üreticilerinin örgütlenme çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Çay’a ve Çay kur’a sahip çıkma Platformunun oluşturulması ardından yapılan toplantılarda bir dizi uyarı eylemi yapılması kararı alınmış, bu karar sonrası Fındıklı ve Ardeşen’de Çay üreticileri peş peşe basın açıklamaları yaparak AKP binalarının önünde protesto gösterileri yapmıştı.

BU DEFA DA ÇAY ÜRETİCİLERİ HOPA’DA MEYDANA İNDİ.

Çay’a ve Çay kur’a sahip çıkma Platformunun aldığı karar doğrultusunda bu defa da Çay üreticileri meydana inerek uyarı eylemi ve ardından basın açıklaması yaptılar. Hopa Belediye parkında toplanan Çay üreticileri Cumhuriyet meydanına kadar çeşitli sloganlar atarak yürüdüler. Cumhuriyet meydanında Hopa Halkevi temsilcisi Kamil Ustabaş tarafından okunan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi :

“Çay kur Genel müdürlüğü tarafından bugün basın yoluyla yapılan “Birinci sürgün yaş çay bedelleri 20 Temmuz’da ödemeye başlayacağız” açıklamasını yeterli bulmuyoruz. Bu açıklama, bölgede yükselen ve adeta bir isyana dönüşmeye başlayan çay parasının ödenmesi ile ilgili taleplerin bastırılması için acele ile yapılan bir açıklamadan başka bir şey değildir.

Biz, tüm bölgede yapmaya başladığımız eylemlerde Çay kur’a ve siyasi iktidara çok net talepler ilettik. Bu taleplerimizden ilki çay paramızın biran önce ödenmeye başlamasıydı. Ödemelerin 20 Temmuz’da başlanacağına ilişkin açıklama bu talebi yerine getirtiyormuş gibi görünse de aldatmadan öteye gitmemektedir. Çünkü 20 Temmuz’da başlayacak sadece 1 sürgünün Mayıs ayı ödemesidir. Açıklamada ödemelerin ne zaman bitirileceğine dair bir ibare yoktur. Birinci sürgünün Haziran ayının ne zaman ödemeye başlanacağına dair de bir ibare yoktur.

Değerli Çay üreticileri.

hopaBirinci sürgünün Mayıs ayı ödemeleri 20 Temmuz’da başlayacak ve Ramazan Bayramına kadar sürecek. Birinci sürgün haziran ayı ödemeleri Ramazan sonrası bir tarihte başlayacak ve Kurban Bayramına kadar sürecek. İkinci sürgün ödeme tarihi 2009 Aralık ve 2010 Ocak ayı. Üçüncü sürgün ise 2010 Mart-Nisan ayında ödenecek. Tabii bu takvimde Başbakanın bölgeyi ziyaretlerinden dolayı küçük değişiklikler olabilir.

Bu tarihler Çay kur’un muhtemelen üzerinde çalıştığı tarihlerdir. Eğer durum buysa bunun adı üreticiyi yok etmektir. Üreticiyi Faiz ve Borç batağına sürüklemektir. Bu bizim açımızdan kabul edilemez bir takvimdir.

Biz 2009 yılı içerisinde tüm çay bedeli ödemelerinin yapılmasını istiyoruz. 2009 yılında ürettiğimiz çayın bedelini aynı yıl içerisinde istiyoruz. Bu talep çok karşılanamayacak ve abartılı bir talep değildir sanırız.

Tüm bu belirsizlikler ortadayken Çay kur’un yaptığı bu açıklama ile eylemlerimizi bitirmeyeceğimiz çok açık. Taleplerimizin hayata geçmesi için sonuna israrlı takipçisi olacağımızı tüm Kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak isteriz.”

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın