Siz Misafir Değilsiniz!

| 22 Temmuz 2009

rize1Rize’de düzenlenmesi planlanan Çevre Etkileşim Bilgilendirme Toplantısı’na engel olundu.

İlçelerinde HES yapılmasını istemeyen Rize’nin Fındıklı ilçesi sakinleri, Turhan Regülatörü yüklenici firması tarafından Yaylacılar köyünde düzenlenmesi planlanan Çevre Etkileşim Bilgilendirme Toplantısı’nın yapılmasına engel oldu.

Çevre Etkileşim Bilgilendirme Toplantısı için MTA Genel Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü ve yüklenici firmadan yedi temsilci bugün sabah toplantıyı gerçekleştirmek üzere Yaylacılar köyüne geldi. Köyde toplanan yaklaşık 500 kişi de Fındıklı ilçesinde yapılmak istenen HES’leri protesto edip slogan atarak toplantının yapılmasını engellemeye çalıştı. Toplantıyı düzenlemek üzere köye gelen 7 kişilik uzman grup jandarma ekibi tarafından korundu.

Köylüleri bilgilendirmek için mikrofonu eline alan İlçe Çevre ve Orman Müdürü Uğur Altınkaya, konuşması sırasında olayın atmosferi ile heyecanlanarak “HES’ler gereksizdir” dedi. Hata yaptığını anlayan Altınkaya, cümlesini “HES’ler gereklidir” şeklinde düzeltti. Altınkaya ayrıca, ilgili yönetmeliğin 9. maddesine göre çevre etkileşim bilgilendirme toplantısı yapmak zorunda olduklarını hatırlattı.

rize2SİZ MİSAFİR DEĞİLSİNİZ

Protestocu gruba hitaben konuşan Yaylacılar köyü Muhtarı Fevzi Yıldız, bu heyetin köylüyü kandırmak ve deresini elinden almak amacıyla geldiğini iddia etti.  Geçmişte yaşadıklarını unutmadıklarını belirten Yıldız, şöyle konuştu: “Çağlayan’da da aynı şekilde geldiler. Halk hiçbir şeyden habersiz koyun gibi dinledi ve imza toplandı. Sonra gidip ‘Halk bilgilendirildi, santralin yapılmasına izin verildi’ dediler. Bu toplantı burada yapılamaz. Biz bilgilenmek istemiyoruz gidin buradan. Misafirlik bir yere kadar siz misafir değilsiniz.”

Uzmanlar, köyde toplantı gerçekleştirilemediği yönünde tutanak tutarak jandarma gözetiminde köyden ayrıldı.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın