DSİ Protesto Edildi

| 22 Temmuz 2009

dsArtvin’in Şavşat ilçesinde geçen hafta yaşanan 5 kişinin öldüğü sel felaketinin ardından bir grup DSİ’yi protesto etti.

Artvin’in Şavşat ilçesinde geçen hafta yaşanan 5 kişinin öldüğü sel felaketiyle ilgili ihmali olduğu için suçlanan ve sele Tigrat Deresi üzerinde Devlet Su İşleri (DSİ) ekiplerince yapılan bentlerin neden olduğunu iddia eden bir grup bugün ilçe merkezinde yaptıkları basın açıklamasıyla DSİ yetkililerini protesto etti.

Sel felaketi ile ilgili Eğitim-Sen üyesi bir grup ile ÖDP’liler bir basın açıklaması yaparak DSİ Bölge Müdürü Sezai Sucu’yu protesto etti. Şavşat Belediye Düğün Salonu önünde yapılan basın açıklamasında ÖDP İlçe Başkanı Ferruh Aydın bir açıklama yaptı. DSİ Bölge Müdürü Sezai Sucu’nun basına yaptığı açıklamalarla yalan söylemeye devam ettiğini iddia eden Aydın, şöyle konuştu:

“Açıklamasında felaketin 500 milyon yılda bir olabilecek felaket olduğunu, elden fazla bir şey gelmeyeceğini, yapılan bentler olmasa idi felaketin daha da büyüyeceğini ifade ediyor. Oysa bu gerçeği yansıtmıyor. Felaketin asıl nedeni o yapılan bentlerin patlaması sonucu olduğunu kaçırmak, gizlemek istiyor. Çünkü bentlerden 50 metre yukarıda aynı yağmur, aynı sel hiç bir tahribat yapmadığına göre bu olsa olsa DSİ’nin felaketinden başka bir şey değildir. Sezai Sucu bu felaketin baş sorumlusudur ve mutlaka yargılanmalıdır.”

Selde hayatını kaybeden beş yaşındaki Selin Demiral’ın dayısı Serhat Dülger de yetkililere sitem etti. Korkunç ihmal ve sorumsuzluğun neden olduğu yapay bir felaket neticesinde ailesinden üç can kaybettiklerini anlatan Dülger, şunları söyledi:

“Bu felaket kesinlikle doğal bir felaket değildir. Hiçbir uyarı dikkate alınmadan hesapsızca dere yatağına yapılan bentler felaketin hazırlayıcısı olmuştur. Yetkililer sadece izlemekle yetinmişlerdir. Henüz beş yaşındaki dünyalar tatlısı, bizim gözbebeğimiz Selin’imizi kaybetmemiz bize acıların en büyüğünü yaşatmıştır. Bütün dünyamız çocuğumuzun küçücük bedeniyle birlikte sulara gömülmüştür. Felaket bir sel felaketi değil bent felaketidir.”

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın