Geleneksel Horon Günü

| 07 Mayıs 2009

horonKazımkoyuncu.com sitesinin artık gelenekselleşen “horon günü” etkinliği 10 Mayıs Pazar günü Göztepe(Selamiceşme) Özgürlük Parkı Anfi Tiyatrosunda yapılacak. İşte etkinlikle ilgili kazımkoyuncu.com’un duyuru metni:

Geleneksel Horon Günü (Halka açık ücretsiz bir etkinliktir!)
Organizasyon: KazimKoyuncu.Com (iletişim: webmaster@kazimkoyuncu.com)
Tarih: 10.05.2009
Saat: 14:00 – 20:00 arası
Yer: Göztepe(Selamiceşme) Özgürlük Parkı, Anfi Tiyatro

“Bu site; etkinlikleriyle, “özellikle bu etkinliğiyle” devam etmesi gerekiyor diye düşünüyorum büyüye büyüye çünkü; sadece beni ilgilendirmiyor bu. Sanırım hepimizi ilgilendiriyor yan yana getirmesi açısından. Bunu gelenekselleştirirsek belki hayata bir şey katarız…
Yaparız değil mi bundan sonra her yıl?
Sığmayız bu alanlara, kapalı yerlere!
Hep beraber olmayı diliyorum!”
Kazım Koyuncu / 14.05.2005 / 1. Horon Günü-İstanbul

Kazım Koyuncu’nun projelendirdiği ve başlattığı, bu yıl dördüncüsünü organize etmeye çalıştığımız, her yıl olduğu ve olacağı gibi geleneksel Horon Gününe giriş ücretsiz olup; aşka, kardeşliğe, dostluğa, barışa, uzattığımız ele el verebilecek herkes davetlidir. Geçtiğimiz yıllarda edindiğimiz tecrübelerden dolayı burada açıklamamız gereken bazı noktalardan biri; bu etkinlik bir konser değil, adı üstünde bol bol horona durulan Horon Günü’dür. Fakat dinlenme aralarında bizlere gönülden destek veren sanatçı dostlarımıza da sahne verilen bir etkinliktir.
Bu yıl herhangi bir aksilik olmadığı sürece bizlerle birlikte horona durup destek vereceğini beyan eden grup ve sanatçılar: Ayhan Alptekin, Engin Alptekin, Fatih Yaşar, Ferda Sümer(Horon Ekibi ve Tulumuyla), Gurgula, Gürkan Aslan, Karmate, Marsis, Nena, Temel Saraç & Horon Ekibi CARÇİ ve Teona.
Onar onbeşer dakkalık dinlenme aralarında sahne alacak bu isimlere şimdiden verdikleri desteğe, ayrıca herhangi bir ücret talep etmeden yer ve ekipman temininden dolayı Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlügüne Teşekkür Ederiz…

“Geleneksel Horon Günü”

Nedir?
İlkini Kazım Koyuncu’nun kendi isteği ve katılımıyla “evim” dediği KazimKoyuncu.Com’un başlatıp düzenlediği, bedenen aramızdan ayrılmasından sonra onun istekleriyle, hayalleriyle, onun duruşu doğrultusunda yine KazimKoyuncu.Com’un devam ettirdiği, onun adının temiz bir şekilde yaşatılmasına ufak da olsa vesile olacak önemli bir etkinliktir.

Amaç:
Her kesimden, her görüşten, belki de birbiriyle hiçbir zaman bir araya gelemeyecek insanları el ele tutuşturmak, herşeye rağmen insanların sevgiyle el ele verebileceğini, herşeyin maddeye dayandığı yüzyılımızda gelir gider kaygısı olmadan da insanların bir araya gelebileceğini görmek ve göstermektir. İlerleyen senelerde “Horon Günü”nü; Kazım Koyuncu’nun da istediği ve projelendirdiği gibi “Gelenekselleştirmek”, olası gönüllülerce başta Karadeniz olmakla birlikte Türkiye geneline yaymaktır.

Prosedür:
Kazım Koyuncu adına yakışır şekilde, adına ve sitesi KazimKoyuncu.Com’a zarar verilmemesi için bazı kurallar belirlenmiştir. Bunlar;

»”Horon Günü”, KazimKoyuncu.Com’un her yıl mayıs ayının ikinci haftasına denk gelen Pazar veya Cumartesi günü düzenlemeye çalışacağı ücretsiz bir etkinliktir. Olası değişik tarihler KazimKoyuncu.Com’da duyurulur (her şehirde sadece bir yerde olmak kaydıyla organizasyonun yapılacağı tüm şehirlerde aynı gün ve saatte başlar).

»Başlangıç ve çıkış noktası olan İstanbul dışında, KazimKoyuncu.Com adıyla “Horon Günü” düzenlemek isteyen gönüllülerin, “Horon Günü”nden en az 5-6 ay önce KazimKoyuncu.Com ile iletişime geçmesi ve site yönetiminin belirlediği prosedüre kesinlikle uyması beklenir.

»”Horon Günü” tanıtım afiş ve posterlerini KazimKoyuncu.Com hazırlar. Her şehirde bu hazırlanan poster ya da afişler gönüllülerce bastırılır ve dağıtılır. Bu afişlerde “ücretsiz” olduğu vurgulanmalıdır. Diğer internet sitelerinde tanıtım yapmak isteyen webmasterler KazimKoyuncu.Com’un hazırladığı banerleri kullanabilirler. Sitelerine özel baner isteğinde bulunabilirler. Bu banerleri serverimiz üzerinden kullanabilirler (sitelerine uygun boyut ve renk bilgisi vererek istekte bulunabilirler). KazimKoyuncu.Com adıyla, bu günü haksız kazanç elde etme amacıyla kullanan gruplar, siteler vs. tespit edildiğinde kanuni yollara başvurma hakkı tamamen KazimKoyuncu.Com’undur.

»”Horon Günü” için belli olan tek program tulum ve horondur. Bunun dışında “Horon Günü”nün yapılacağı yerin uygunluğuna göre gönüllü sanatçılar sahne alabilirler. Amaç horon olduğu için bu sanatçılara sahne; dinlenme aralarında verilebilir.

»”Horon Günü” tanıtım ve duyurularında “kesinlikle reklam alınmaz, reklam amaçlı tanıtımlar, sponsor, dernek, vakıf, parti, platform vs. gibi belli bir kesime ve ideolojiye hitap eden hiçbir kurum ve kuruluşun adı kullanılamaz. Maddiyata dayalı hiçbir oluşum bu organizeye giremez, katılımcılardan ücret (bilet, bağış vs.) talep edilemez”.

»”Horon Günü”, hiçbir karşılık beklemeden aynı inançlar doğrultusunda emek vermek isteyen gönüllülerce tertiplenir.

»”Horon Günü”‘nde gönüllü sanatçılar tulum çalar.

»”Horon Günü”‘nün yapılacağı yer temini için ilk aşamada belediyelerden (nerede yapılıyorsa) bir dilekçeyle izin istenir. Belediyeler genelde park ve bahçeleri bu tür kullanımlar için ücretsiz kullanıma açabilmektedirler. Yer temin edilemezse gönüllülerin temin edeceği yerler kesinlikle adları açıklanmadan kullanılabilir. Açık alanda yapılacaksa valiliklerden kesinlikle izin alınması ve bu iznin bir kopyasının KazimKoyuncu.Com’a ulaştırılması gerekir.

»”Horon Günü”‘nün gelenekselleşmesini sağlamak amacıyla her yıl imkanlar elverdiğince aynı yerde horona durmaya özen gösterilmelidir.

»”Horon Günü” olası önemli olaylar, afetler vs. dolayısıyla iptal edilebilir. Böyle bir durum yaşanırsa, KazimKoyuncu.Com sitesinde bu hemen duyurulur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi KazimKoyuncu.Com’un istediği tek şey; Kazım Koyuncu’nun adına zarar vermeden, kardeşce el ele tutulabileceğini, dostluklar, sevgiler yaşanabileceğini göstermektir!

Öneri ve Görüşlerinizi webmaster@kazimkoyuncu.com adresine yollayabilirsiniz…

Saygılarımızla…

KazimKoyuncu.Com

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın